Televizyondan Pilates Sakatlıyor

Kitap
Son zamanlarda oldukça popüler olan pilates, ev hanımlarının da gözdesi. Fakat uzman eşliğinde  yapılması gereken pilates egzersizleri, bilinçsiz uygulamalar sonucunda  sakatlanmalara yol aç...
EMOJİLE

Son zamanlarda oldukça popüler olan pilates, ev hanımlarının da gözdesi. Fakat uzman eşliğinde  yapılması gereken pilates egzersizleri, bilinçsiz uygulamalar sonucunda  sakatlanmalara yol açabiliyor. 

Pilates dersleri, deneyimli ve sertifikalı spor eğitmenleri veya terapistler tarafından verilebilir. Birkaç günlük kurs görmek yeterli değildir. Eğitmenin bu konuda kapsamlı bir programa katılmış olması, insan anatomisi, egzersiz fizyolojisi ve oluşabilecek sakatlıklar konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Televizyon veya CD’ler eşliğinde egzersiz yapmak, pratik ve ekonomik görünmekle birlikte istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Deneyimli bir eğitmen, hareketin doğru yapılıp yapılmadığı konusunda kişiyi uyarabilir ve hareketin daha iyi kavranmasını sağlayabilir. Ayna karşısında yapıldığında da, kişi kendini kontrol edebilir.

Omurgada çökme riski

Birçok pilates egzersizi sırasında baş, boyun ve sırtın üst kısmı yerden kaldırılıyor. Bu pozisyonda uzun süre durabilmek ve hareketi tamamlayabilmek için çok kuvvetli karın adalelerine gereksinim var. Bu adaleler yeterince kuvvetli olmadığında, boyun ve omuz adalelerinde aşırı bir kasılma, yüklenme ve yorulma ile birlikte kas ve omurgada zedelenmeler olabiliyor. Boyna fazla yükleniliyorsa, egzersiz modifiye edilmelidir. Yüzüstü yatarak yapılan sırt kuvvetlendirme egzersizlerinde de benzer şekilde boyun zorlanabilmektedir. Hareketler sırasında omurganın doğal aksının korunması büyük önem taşıyor.

Pilatesten önce hangi tıbbi tetkikler yapılmalı?

Kola yayılan boyun ağrısı veya bacağa yayılan bel ağrısı olanların pilates egzersizlerine başlamadan önce ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Daha önce düzenli egzersiz yapmayanların ve bel, boyun, sırt veya eklem ağrısı olanların egzersize başlamadan önce bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından değerlendirilmesinde yarar var. Öncelikle var olan ağrıların nedenleri araştırılmalı ve ne tip egzersizin yararlı olacağı belirlenmelidir. Sağlıklı kişilerde ise kişinin kardiyovasküler kapasitesi ve fiziksel özellikleri değerlendirilerek hangi tip sporların uygun olduğu, ne kadar süre, ne sıklıkta ve yoğunlukta yapacağı belirlenmelidir.

Kaynak: haber7.com