Somuncu Baba’nın Nefesi

Kitap
15 yıldır kültür dünyasında kendine özgü bir yer açan ve okuyucularından büyük takdir toplayan Somuncu Baba Dergisi; 100. sayısına ulaşarak aynı zamanda alanında yüz ağartan bir yolculuğa imza attı. &...
EMOJİLE

15 yıldır kültür dünyasında kendine özgü bir yer açan ve okuyucularından büyük takdir toplayan Somuncu Baba Dergisi; 100. sayısına ulaşarak aynı zamanda alanında yüz ağartan bir yolculuğa imza attı.

"Somuncu Baba kendini sırladı; ama nefesi, Hacı Bayram’la bu topraklarda köklü bir çınara dönüştü. O, fırında somununu pişirir, sıcak sıcak fukaranın sofrasına ulaştırırdı. Onun adına çıkan Somuncu Baba Dergisi’ni ben hep o fırın ve sıcak somunlarla birlikte düşünmek istemişimdir.

Ekmek insanın fizyolojik ihtiyacını karşılıyor. Temiz ve helal gıda, insanı temizliyor ve doğru işler yapmasına imkan veriyor. Dergi de ruhlara, dimağa, akla, zihne gıda oluyor." 100. sayısına ulaşan ilim, kültür ve edebiyat dergisi Somuncu Baba’yı böyle anlatıyor Prof. Dr. Bilal Kemikli. 1994 yılının Haziran ayında yayın hayatına başlayan dergi, 100. sayısında 48 sayfalık bir özel ekle çıktı okur karşısına. Özel ekte, Bülent Arınç’tan İskender Pala’ya, Nevzat Yalçıntaş’tan Sadık Yalsızuçanlar’a pek çok isim dergi ile alâkalı görüşlerini dile getiriyor. Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı H. Hamidüddin Ateş de derginin 15 yıl içinde okunan, okunması tavsiye edilen bir neşriyat haline geldiğini söylüyor. Osman Hulusi Efendi’nin "Allah için herkese hürmet et de sev sevil/ Her göze diken olma sünbülü ol gülü ol " nasihatini düstur olarak benimseyen dergi, son sayısının kapağına ise Orta Asya’nın medeniyetinin hatıralarını taşıyan "Asya’nın kubbeleri"ni taşımış. (0422 615 15 00)

Dergiyle ilgili merak ettiğiniz her şey için tıklayınız….