Seçtiğimiz on romandan kaçını okudunuz?

Kitap
Her romandan bir alıntı yaptık. Okuduysanız hatırlamanız, okumadıysanız ne kaçırdığınızı görmeniz için. Bakalım seçtiğimiz on romandan kaçını okuyabildiniz? 1) “O, ömür boyunca ’hep acele ...
EMOJİLE

Her romandan bir alıntı yaptık. Okuduysanız hatırlamanız, okumadıysanız ne kaçırdığınızı görmeniz için. Bakalım seçtiğimiz on romandan kaçını okuyabildiniz?

1) “O, ömür boyunca ’hep acele etmiş’tir, bu yüzden de ‘hep geç kalmış’tır. Sürekli bir panik vardır hayatında: Bir kitap okur, bir film seyreder, yorulur. Birileriyle birlikte olur, derdini anlatamaz, telaşlanır ve incinir.”
a) Eylül
b) Huzur
c) Tutunamayanlar
d) Anayurt Oteli

2) “Tutamak sorunu dedim. Dünyada hepimiz sallantılı, korkuluksuz bir köprüde yürür gibiyiz. Tutunacak bir şey olmadı mı insan yuvarlanır… Kimi zenginliğine tutunur; kimi müdürlüğüne; kimi işine, sanatına.”
a) Aylak Adam
b) Tehlikeli Oyunlar
c) Mahur Beste
d) Karanfil ve Yasemin

3) “Hiçlik duygusu beni bitiriyor. Hayatım, opera, elem… Ve hiçlik , git git ağır basıyor; hissediyorum ki yalnız hiçlik kalacak geriye.”
a) Hepsi Alev
b) Bu Yalan Tango
c) Yarın Yapayalnız
d) Yaprak Dökümü

4) “Toplama kamplarına gittiğinde otuz dokuz yaşındaydı. Döndüğünde… Döndüğünde yaşının hiçbir önemi kalmamıştı.”
a) İstanbul Bir Masaldı
b) Karanlık Çökerken Neredeydiniz
c) Lunapark Kapandı
d) Zingo Dönmeyecek

5) “Karım hâlâ dönmedi. Artık ne Rasim’in ne de Turan’ın yüzünü düşleyebiliyorum. İsvan’sa zaten yok. Tabanca elimde bekliyorum.”
a) Bin Hüzünlü Haz
b) Sonsuzluğa Nokta
c) Gölgesizler
d) Sancının Dili

6) “Sevgi her şeyi, kırık uçlu bir kalemle yazı yazmış gibi… Sevgi her şeyi, durakta titreyerek beklenen bir otobüs gibi… Sevgi her şeyi, kanat takmadan boşluğa süzülüvermek gibi. Sevgi hallederdi.”
a) Şair Öldü
b) Meryem’in Biricik Hayatı
c) Benim Bütün Günahlarım
d) Hayatı Sevme Hastalığı

7) “Ne acayip şey, ilgilenmiyormuş gibi yaptık ama bir yandan da mutaassıp aile büyükleri gibi bakıyorduk, çocuğun eli Nihal’in neresinde, vücutları birbirine ne kadar yakın, ah hayat bize böyle ne yaptın?”
a) Veciz Sözler
b) Aşk-ı Memnu
c) Bizim Büyük Çaresizliğimiz
d) El Sallamıyorum Boğuluyorum

8) “Güneş artık battığı yere yeniden hiç varamayacak. Dünya yeni bir ana daha hiç dolanamayacak. Dalgalar vardıkları kumlarda donacak ve o kumlar artık sonsuza kadar hep ıslak kalacak. Hayat hep ıslak kalacak. Ben hep ıslak kalacağım. Ölüm, hep ıslak.”
a) Kolpa
b) Yok Olma Kılavuzu
c) Hayat Yoldur
d) Kaybolma Sanatı

9) “Torbanın içinde, nefesi kendi nefesine karışıyordu. Naylonun kokusu genzine doluyor, nefes alıp verdikçe ağzını daha çok açma ihtiyacı duyuyordu. Kendi varlığının ya da yokluğunun bu kadar farkında olmak, tarifi zor bir haz veriyordu ona. Zihni on beş yıllık küçücük hayatının üzerinde bir salıncak gibi sallandı.”
a) Meçhul
b) Kayıp Hayaller Kitabı
c) Sinek Isırıkları Müellifi
d) Aksak Ritim

10) “Tüm enerjisini hayallerle tükettiğinden olacak, geriye bir şey kalmıyordu. Yükselmek için yekindikçe bulunduğu çukuru derinleştiriyordu. Bildiği tüm renkler gri, koyu kahverengi ve sarıdan ibaretti (yenilginin tüm tonları).Bildiği tek kokuysa , yanık kokusuydu.”
a) Civan
b) Kirpiklerimin Gölgesinde
c) Gecedegiden
d) Kambur

0-3 doğru: Seçtiğimiz romanların pek azını okumuşsunuz. Umarız ilginizi çekenler olmuştur. 4-7 doğru: Seçtiğimiz on romanın azımsanmayacak kadarını okumuşsunuz. İçimizden bir ses diğerlerini de okuyacağınızı söylüyor. 7-10 doğru: Bravo! Bu testten bu kadar doğru cevap çıkarmış olmanız fevkalade bir okur olduğunuzu kanıtlıyor.
 

Cevap anahtarı: 1c, 2a, 3c, 4a, 5b, 6a, 7c, 8b, 9d, 10d
Radikal Kitap