Obreht Yakında Türkçede

Kitap
Yazarın geçtiğimiz günlerde ödül alan romanı Kaplanın Karısı sonbahar aylarında Siren etiketiyle yayımlanacak. Eleştirmenlere göre kitap, savaş sonrası parçalanmış bir Yugoslavya coğrafyasında iç içe ...
EMOJİLE

Yazarın geçtiğimiz günlerde ödül alan romanı Kaplanın Karısı sonbahar aylarında Siren etiketiyle yayımlanacak.

Eleştirmenlere göre kitap, savaş sonrası parçalanmış bir Yugoslavya coğrafyasında iç içe geçen öykülerle çoğalan ve özgün bir büyülü gerçekçilikle yoğrulan, dahiyane ve dokunaklı bir roman olma özelliği taşıyor.

The New Yorker’ın geleceğe yön verecek 40 yaşın altında 20 yazar seçkisinde de yer alan Obreht, 1985 yılında Yugoslavya’da doğdu. Bosnalı bir Müslüman olan anneannesi, Slovenyalı bir Katolik olan dedesi ve annesiyle büyüyen Obreht, savaş zamanı ülkesini terk ederek ailesiyle beraber Mısır ve Kıbrıs’a kaçmak zorunda kaldı.

1997 yılında Amerika’ya göçen genç yazar, yazınında en çok Bulgakov ve Marquez’den etkilendiğini belirtiyor. Öykü ve makaleleri The New Yorker, The New York Times gibi yayın organlarında yayımlanan Obreht, gelecekte adını çok sık duyacağımız, yetenekli ve benzersiz bir edebiyatçı.

Taraf Gazetesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme