Necip Fazıl tüm yönleriyle DERİN TARİH’te!

Kitap
Mustafa Armağan, Üstad’ın tarihe bakış tarzını, çarpıcı örneklerle kaleme alıyor. Necip Fazıl’ın biyografisini yazan Orhan Okay ile doyurucu bir mülakat okurlarını bekliyor.İsmail Kara,...
EMOJİLE

Mustafa Armağan, Üstad’ın tarihe bakış tarzını, çarpıcı örneklerle kaleme alıyor. Necip Fazıl’ın biyografisini yazan Orhan Okay ile doyurucu bir mülakat okurlarını bekliyor.İsmail Kara, Necip Fazıl’ın “Tarihi değiştirmek” iddiasının niçin “dava” olması gerektiğini soruşturuyor. Suat Ak, Üstad’ın kürsüden Anadolu’yu nasıl fethettiğini yazıyor. Üstad’ın Iraklı dostu Muhsin AbdülhamidPut Adam kitabının yazılma sürecini anlatıyor. Metin Karabaşoğlu, Bediüzzaman’ın Büyük Doğu methiyesini satırlara taşıyor.

BAŞKA NELER VAR?

M. Şükrü Hanioğlu, İttihat ve Terakki’nin kurucularından Talât Paşa’yı nasıl tarihselleştirebiliriz? sorusunu cevaplıyor. Norman Stone, İngilizlerin Kut tekerlemesini açıklıyor: Cennet dedikleriyse bu Kurna, Cehennem nerede ola? Mahmut Ulu, fethin manevî mimarı Somuncu Baba’yı yazıyor. Saltanatın istirahatgâhı Kâğıthane’yi Semavi Eyice’den okuyacaksınız. Samet Tınas vefatının 100. yılında Tanburi Cemil Bey’i kaleme alıyor. Teni deniz kokan, kanı deniz akan ilk Osmanlı amirali Kara Mürsel’i Yavuz Bahadıroğlu yazıyor. İkbal Betül Armağan, insanlığın en temiz icadı olan ‘sabun’u satırlara taşıyor. Dona Violante Endülüs modasına hangi kıyafetler hâkimdi? sorusunun cevabını açıklıyor.

AKŞEMSEDDİN’İN FATİH’E MEKTUBU

Fethin 563. yıldönümünde Akşemseddin’in Fatih’e mektubunu Mustafa Armağanpaylaşıyor. Mahmut Erol Kılıç, yakın zamanda vefat eden İnsan Yayınları kurucusu İlhan Akıncı’yı kaleme alıyor. ‘Genç’ ve ‘Gençlik Bayramı’ kavramlarını Mehmet Doğanele alıyor.

BİR KİTAP HEDİYESİ DAHA!

Derin Tarih, bu ay Mülkiye Müfettişi Hüsnü Bey’in tanzim ettiği Şark Raporu kitabını bütün okurlarına hediye ediyor. Yakın dönem Türk siyasî tarihinin en önemli olaylarından olan Kürt meselesinin tarihi kökenleri bu kitapta inceleniyor.