Man Booker’da Tanıdık İsimler

Kitap
138 eser arasından 13’ünün seçildiği listede, Booker’ı 2004’te kazanan Alan Hollinghurst de var. Man Booker Ödülü için yarışacak 13 yazar açıklandı. 2004 yılında The Line of Beauty r...
EMOJİLE

138 eser arasından 13’ünün seçildiği listede, Booker’ı 2004’te kazanan Alan Hollinghurst de var.

Man Booker Ödülü için yarışacak 13 yazar açıklandı. 2004 yılında The Line of Beauty romanıyla Man Booker’ın sahibi olan Britanyalı romancı Alan Hollinghurst, bu yıl da The Stranger’s Child romanıyla adaylar arasında gösterildi. Hollinghurst’ün romanı, kuşaklar boyunca mit ve aile gizemi yaratan bir aşk üçgeni hakkında yüzyıllık bir efsaneyi anlatıyor.

Daha önce Man Booker’da son listeye kalan Sebastian Barry ve Julian Barnes de adaylar arasında bulunuyor. Sebastian Barry 2008’de The Secret Scripture romanıyla ödüle aday gösterilmiş fakat kazanamamıştı. Barry’nin 2011’in Booker’ı için yarışacakOn Canaan’s Side romanı, yaşlı bir kadının gözlerinden İrlanda tarihini ele alıyor.

Kanadalı yazarlar Alison Pick, Patrick deWitt ve Esi Edugyan 13 yazardan oluşan listeye girmeyi başarırken, ilk romanlarını yazan Stephen Kelman, A.D. Miller, Yvette Edwards ve Patrick McGuiness de listede kendilerine yer bulan isimler arasında.

Man Booker’ın kazananı 50 bin pound’luk para ödülünün sahibi olurken, son listeye kalan altı yazarın her birine 2 bin 500 dolar verilecek.

Dame Stelle Rimington’ın başkanlığını üstlendiği jüri 138 kitap arasından yaptığı değerlendirme sonucunda 13 kişilik listeyi oluşturdu. Yazar ve gazeteci Matthew d’Ancona, yazar Susan Hill, yazar ve politikacı Chris Mullin ile gazeteci Gaby Wood’dan oluşan jürinin başkanı Rimington, “Hararetli tartışmalar sonucunda oluşan uzun listenin kalitesi ve derinliğinden çok mutluyuz” dedi.
 
Kazanan 18 ekimde açıklanacak

Bu yılın Man Booker Ödülü jürisi açıklandığında, eleştirmenler, jürideki beş kişiden dördünün gerilim romanı yazdığını açıklamakta epey acele etti. Bu, 2011 Booker’ının popülist olduğu anlamına mı geliyordu, Ruth Rendell hatta Lee Child listeye girecek miydi?

İlk bakışta, bu korkular temelsiz gibi görünüyor. Anne Enright ve Philip Hensler dışında tüm ağır toplar listede.

Bahisçiler, Alan Hollinghurst’e bire beş oran verirken, Barnes’in kazanmasına bire altı veriyor. Ancak Hollinghurst’ün romanının Man Booker’ı tekrar kazanmak için çok edebî olduğu da yorumlar arasında. Üç kez aday gösterilen ancak ödülü hiç kazanamayan Julian Barnes’in ise aralarından biri intihar eden eski okul arkadaşlarının hikâyesini anlattığı The Sense of an Ending adlı kısa romanıyla bu yıl ödülü kazanma olasılığı hiç de az değil.

13 kişilik aday listesi, 6 eylülde altı kişiye indirilecek ve 50 bin pound’luk ödülün sahibi 18 ekimde açıklanacak.

Geçen yıl Man Booker’ın sahibi The Finkler Question romanıyla Howard Jacobson olmuştu. [BBC/Guardian]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme