Malatya Kitap Fuarı Açıldı

Kitap
Bu yıl ilk kez düzenlenen Malatya Kitap Fuarı, dün kapılarını açtı. 250 yayınevinin katılımıyla 6 gün açık kalacak fuar, 100’ün üzerinde yazar ve şairi de okurlarıyla buluşturacak. Fuar, ilk gün...
EMOJİLE

Bu yıl ilk kez düzenlenen Malatya Kitap Fuarı, dün kapılarını açtı. 250 yayınevinin katılımıyla 6 gün açık kalacak fuar, 100’ün üzerinde yazar ve şairi de okurlarıyla buluşturacak. Fuar, ilk gününde Malatya’nın yanı sıra Elazığ, Adıyaman, Erzincan, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Sivas’tan da çok sayıda kitapseveri ağırladı.

Son yıllarda kültür sanat alanındaki faaliyetlerle adını sıkça duyuran Malatya’da valilik ve belediye tarafından ortaklaşa düzenlenen 1. Malatya Kitap Fuarı, kapılarını açtı. Anadolu’nun en büyük ölçekli etkinliklerinden biri olarak nitelendirilen organizasyon, 100’den fazla yazarı da ağırlayacak. 250 yayınevinin stant açtığı fuar, ilk gününde yoğun ilgi gördü. ‘İnsan okudukça özgürdür’ temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte kitapla dolu stantlar binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Kent merkezindeki fuar alanına Elazığ, Adıyaman, Erzincan, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Sivas’tan kitapseverler ücretsiz olarak taşındı. Fuar kapsamında düzenlenen imza etkinlikleri ile okuyucular sevdikleri yazarlarla birebir görüşme imkânı buldu.

Açılış törenine Malatya Valisi Ulvi Saran, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Milletvekili Mustafa Şahin, CHP Milletvekili Veli Ağbaba ve çok sayıda vatandaş katıldı. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdür Yardımcısı Mehmet Kamış, Aksiyon Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Korucu, yazarlar Günseli Özen Ocakoğlu, Abdurrahman Dilipak da fuarın açılış törenine katılan yazarlar arasındaydı.

Vali Ulvi Saran, yaptığı konuşmada, Anadolu’da bu kadar büyük ölçekli bir fuar düzenlenmediğini, bölgenin 6 gün süresince büyük bir kültür şöleniyle karşı karşıya kalacağını dile getirdi. Saran, Malatya Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek fuarla kentin kültür ve sanat yönünden birikiminin ortaya konulacağını vurguladı. Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Türkiye’de okuma alışkanlığı olmamasının büyük bir eksiklik meydana getirdiğini, fuarın bu eksikliği giderme noktasında önemli olduğunu söyledi. İstanbul dışında bu denli büyük bir fuarın açılmadığını belirten Çakır, bu sayede bölgede bir ilki de gerçekleştirdiklerini vurguladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül de ülkedeki büyük gelişme ve ilerlemeye dikkati çekerek, Türkiye’nin her alanda kültürel potansiyele sahip olduğunu söyledi. Malatya’nın da bu anlamda kendi bölgesinde değerli kaynaklara sahip olduğunu ifade eden Gül, "Özellikle kültürel faaliyetler açısından Malatya farklı bir konuma geldi. Bugün burada bütün renkleri ile Türk edebiyatının, düşünce hayatının temsilcilerini görüyorum. Onlar da bugün etkinliğimizi zenginleştiriyor." şeklinde konuştu. Mümtaz’er Türköne, Murat Belge, Mehmet Baransu, Oğuzhan Cengiz, Hüseyin Ali Nesin, Ferhat Kentel, Senai Demirci, Ülkü Akagündüz, Zafer Özcan fuara katılacak yazarlardan bazıları.

Zaman