Madame Bovary

Kitap
Gustave Flaubert’in beş yılda, iğneyle kuyu kazar gibi ve romanın tanımını kökünden değiştirme arzusuyla yazdığı Madame Bovary, çevrildiği bütün dillerde her yaş ve zevkten sayısız okuyucusunun ...
EMOJİLE

Gustave Flaubert’in beş yılda, iğneyle kuyu kazar gibi ve romanın tanımını kökünden değiştirme arzusuyla yazdığı Madame Bovary, çevrildiği bütün dillerde her yaş ve zevkten sayısız okuyucusunun başucu kitabı olmuş, Tolstoy’dan Halit Ziya’ya, Proust’tan Tanpınar’a, Walter Benjamin’den Saul Bellow’a birçok önemli yazarı derinden etkilemiştir. Ve etkisi hâlâ sürüyor.

Roman, Emma Bovary’nin tutkuları ve gerçek yaşamı arasında gidip gelen sancılı hikayesini anlatıyor. Bir kadının aşkları, arzuları ve duygusal iniş çıkışlarıyla kendi trajik sonunu hazırlayışını okurken hem duygulanacak hem de kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Aynı adla filme de uyarlanmış olan kitap oldukça sürükleyici bir anlatıma sahip.

Ünlü isimlerin kitap hakkındaki yorumları:

"Emma Bovary denen kız hiç yaşamadı. Madame Bovary kitabı ise sonsuza dek yaşayacak."
Vladimir Nabokov

"Madame Bovary’nin olağanüstü tarafı, kahramanlarının, onları yaratan yapı ve üslup sayesinde, o dünyevi arzuları ve vatandaş dertleriyle sıradan insanlar olmalarına rağmen, bizi derinden etkileyebilmeleridir."
Mario Vargas Llosa

"Proust olmadan Joyce, Flaubert olmadan da Proust olamazdı."
 Theodor W. Adorno