Llosa’ya Çin Sansürü

Kitap
Şangay Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi’nde konuşan Perulu yazar, siyasetin yalnızca politikacıların eline bırakılmaması gerektiğini söyledi. Diktatöryal ve otoriter devletlerin toplumu yozl...
EMOJİLE

Şangay Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi’nde konuşan Perulu yazar, siyasetin yalnızca politikacıların eline bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Diktatöryal ve otoriter devletlerin toplumu yozlaştırdığına değinen Llosa, direkt Çin’den bahsetmedi, fakat devlet kontrollü medya, Latin Amerikalı yazarın yorumlarını yayınlamadı.

Haberler, Llosa’nın politik yorumlarının yerine, edebiyat üzerine ve Nobel’in hayatını nasıl değiştirdiği yönündeki yorumlarını kapsıyordu. 1969 tarihli romanı Conversation in the Cathedrall’in diktatöryel ve otoriter devletlerin tüm toplumu nasıl yozlaştırdığını anlattığını söyleyen Perulu yazar, her vatandaşın siyasî hayata katılması gerektiğini ve bu katılımla en iyi sonucun alınabileceğini ifade etti.

Vargas Llosa, geçen yıl Çin’in suçlu olarak gördüğü ve tutukladığı Nobel Barış Ödülü sahibi Liu Xiaobo’ya destek için Çin devletine karşı bir konuşma yapmıştı. Llosa Liu’yu, demokrasi şampiyonu Çinli bir savaşçı olarak tanımladı.

BBC

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme