Kötülük Kol Gezerken

Kitap
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa ve Amerika’yı şekillendiren sosyal demokrasi, refah devletleri ve sosyal güvenlik sistemleri bugün yepyeni rakipler ve düşmanlarla karşı karşıya. Geçe...
EMOJİLE

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa ve Amerika’yı şekillendiren sosyal demokrasi, refah devletleri ve sosyal güvenlik sistemleri bugün yepyeni rakipler ve düşmanlarla karşı karşıya. Geçen yüzyılın en büyük Avrupa tarihi uzmanlarından, Cambridge ve Oxford üniversitelerinde dersler vermiş olan Tony Judt, ölmeden önce yazığı son kitabı Kötülük Kol Gezerken’de bu tehlikeye işaret ediyor. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kötülük Kol Gezerken’de 1950’lerden itibaren dünyaya yön veren sosyal politikaların savunulması gerektiğini, eski refah sistemlerinin çöküşüne karşı çıkmak için bu tarihi anlamanın şart olduğunu gösteren Judt, bir yandan da kapsamlı bir sosyal demokrasi eleştirisi sunuyor, Yeni Sol hareketleri de bu eleştirisinin odağına yerleştiriyor. Sağ ideolojilerin ekonomik ve siyasi programlarını benimsemekle suçladığı Batı soluna çıkış yolunu göstermeyi de ihmal etmiyor. İngiltere’nin önde gelen sosyalist tarihçilerinden birinden, dünyanın geleceğini şekillendirecek gençlere sol ve sorumluluk üzerine heyecan verici ve dokunaklı bir manifesto.

"Seçkin ve ölmekte olan bir tarihçiden Batı’nın çok geç olmadan kolektif bir görev ve adalet duygusunu yeniden kazanma ihtiyacı üzerine yürekten gelen bir çığlık"

– Los Angeles Times

"Ölmekte olan bir adamın ölmekte olan bir fikri, devletin onların özgürlüklerini tehlikeye atmadan yurttaşlarının yaşantılarında önemli bir rol oynayabileceğini anlattığı, ince ve içe işleyen bir yapıt"

– The New York Times

Kötülük Kol Gezerken
Tony Judt
15 TL, 147 sayfa
Yapı Kredi Yayınları

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme