Keşmir’de İlk Edebiyat Festivali

Kitap
Festivale katılacak olan İngiliz yazar Victoria Schofield ise Keşmir’de edebiyatın yeni gelişmediğini, bölgenin derin bir edebiyat tarihi olduğunu vurguluyor. Güneyi Hindistan’ın, kuzeyi i...
EMOJİLE

Festivale katılacak olan İngiliz yazar Victoria Schofield ise Keşmir’de edebiyatın yeni gelişmediğini, bölgenin derin bir edebiyat tarihi olduğunu vurguluyor.

Güneyi Hindistan’ın, kuzeyi ise Pakistan’ın kontrolünde olan, çoğunluğu Müslüman halktan oluşan Keşmir, her iki ülke arasında kimi zaman çatışmalara yol açan bir bölge. Doğu bölgesinin 1960 yılından beri Çin tarafından işgal altında olduğu ve sık sık Hindistan’ın insan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Keşmir, bölgenin bağımsızlığı için mücadele eden gerillalarla bölgeyi kontrol eden devletlerin çatışmalarına ve yoksul bölge halkının eylemlerine de sahne oluyor.

Keşmir bu sefer bölgenin ilk edebiyat festivaline sahne olacak. Festival, görece sakin geçen bir yazın ardından, Eylül ayında gerçekleştirilecek. Srinagar kentinde gerçekleştirilecek Harud (Sonbahar) Edebiyat Festivali’nin amacı “bölgenin kültürel rönesansını” sağlamak.

Edebiyat Festivali’nin organizasyonu Racasthan’ın başkenti Jaipur’da yapılan edebiyat etkinliklerini de organize eden kişiler tarafından yürütülüyor. Festivalin denetleyicisi Delhi merkezli Teamwork Productions’dan Sheuli Sethi “Festival fikri, Keşmir’de kültürel etkinliklerle ve eğitimle uğraşan bir grup insan tarafından bize getirildi. Keşmir’de sanat için bir platform oluşturmak fikrinden yola çıktık.” diyor.

Festivale katılacak olan yazar ve sanatçıların isimleri bu hafta açıklanacak. Katılımı kesinleşen isimler arasında Rahul Pandita, Basharat Peer, Mirza Wahid, Siddhartha Gidoo, Fatima Bhutto, Salman Rushdie yer alıyor.

Katılımcılardan yazar ve gazeteci Rahul Pandita, bölgeyi terk etmek zorunda kalan Hindu aileler arasındaymış. “Bence festival iki neden yüzünden önemli. “Normallik” yavaşça ve adım adım geri döner. Eğer bir halk edebiyat hakkında konuşmak istiyorsa olaylar biraz normale dönmeye başlıyor demektir. İkincisi harika hikayeleri olan birçok genç var ve bu onların hikayelerini anlatmaları için iyi bir şans. Bence bu önemli bir adım,” diyen Pandita, şu an bugüne kadar 70.000’den fazla kişinin öldüğü Keşmir’de geçirdiği gençliğini kaleme alıyor.

“Keşmir, Ldakh ve Jammu’da canlı bir platform oluşturmayı düşünüyoruz,” diyen Sheuli Sethi, güvenlik ile ilgili sorulan sorulara ise güvenliğin dünyadaki her yer için önemli bir endişe olduğu ve her yerde olacak türden önlemler alacakları yönünde cevap veriyor.

Festivale katılacak olan İngiliz yazar Victoria Schofield ise Keşmir’de edebiyatın yeni gelişmediğini, bölgenin derin bir edebiyat tarihi olduğunu vurguluyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme