James Joyce Ülkesinde Anılıyor

Kitap
Başkent Dublin’de altı gün sürecek etkinlikler arasında okuma toplantıları ile müzik gösterilerinin yanı sıra, ünlü yazarın yaşadığı ve romanlarında bahsettiği mekânları kapsayan bisiklet ...
EMOJİLE

Başkent Dublin’de altı gün sürecek etkinlikler arasında okuma toplantıları ile müzik gösterilerinin yanı sıra, ünlü yazarın yaşadığı ve romanlarında bahsettiği mekânları kapsayan bisiklet ve otobüs turları da bulunuyor.

Adını Joyce’un başyapıtı Ulysses’in kahramanından, Leopold Bloom’dan alan festival, Bloomsday’ın 16 haziranda dünya çapında kutlanmasıyla sona erecek. James Joyce’un tek bir günü anlattığı Ulysses, 16 Haziran 1904’te geçiyor ve bu günün aynı zamanda ünlü yazarın, eşi Nora Barhacle ile ilk randevulaştığı tarih olduğu sanılıyor. Ulysess, dünya edebiyatının “en zor okunan ve en çok tartışılan” romanlarından biri olarak niteleniyor.

Bloomsday Festivali, dünya edebiyatına önemli isimler kazandırmış İrlanda’nın en önemli edebiyat etkinliği olarak biliniyor. Her yıl aylar öncesinden hazırlıklara başlayan festival organizatörleriyse daha kapsamlı etkinlikler için, Ulysses’in telif hakkı süresinin dolacağı 2012 yılını bekliyor.
 
‘Ulysses’ seneye özgürlüğüne kavuşacak

Festival koordinatörü Stacey Herbert, Irish Times gazetesine yaptığı açıklamada, Paris’te yaşayan ve telif haklarını elinde bulunduran torun Stephen Joyce’un “kısıtlayıcı” tutumu yüzünden, organizatörlerin her yıl çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Bloomsday etkinlikleri çerçevesinde, kamuya açık okuma etkinliklerinin yalnızca Dublin’deki James Joyce Merkezi’nde düzenlenmesine izin verildiğini belirten Herbert, telif hakkı sınırlamalarının kaldırılmasıyla Ulysess’in “özgürlüğüne kavuşacağını” ve gelecek yıl Bloomsday Festivali’nde büyük kutlamalar yapılacağını ifade etti.

Yazarın ölümünden 70 yıl sonra telif hakkı süresinin dolmasının, sanat etkinlikleri kadar akademik çalışmaların da önünü açacağı belirtiliyor.

Bloomsday, diğer edebiyat festivalleriyle birlikte, zor bir ekonomik süreçten geçen İrlanda’nın turizmi açısından da önem taşıyor.

Dublin’de ünlü yazarın adının ve eserlerinin yaşatılması için faaliyetlerini sürdüren James Joyce Merkezi, her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Edebiyatsever turistler, buradaki hediyelik eşya dükkanında satılan kitapların yanı sıra James Joyce kupalarına, tişörtlerine ve kuklalarına da büyük ilgi gösteriyor.

Ülkeyi ziyaret edenlere “İrlandalı misafirperverliğini” göstermeyi amaçlayan “City of A Thousand Welcomes” projesi de ilk kez bu yıl 16 haziranda Bloomsday’de hayata geçiriliyor. Projenin, başkenti ziyaret eden yabancılarla onlara şehir hakkında bilgi verecek gönüllü Dublinlileri bir araya getirmesi planlanıyor. Bloomsday kutlamaları sürerken, bine yakın İrlandalı “iyi niyet elçisi”, projeye destek veren kafe ve restoranlarda çay, kahve ya da bira eşliğinde turistlere Dublin’i anlatacak. [aa]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme