İskender Pala’dan “Od”

Kitap
Od bir Yunus romanı. Tarihi kaynaklarda sadece yarım sayfa tutarındaki bilgilerin araları doldurulmuş, şair Yunus ete kemiğe bürünmüş sanki. Pala, kafalardaki Yunus portresini değiştirmeden onu zengin...
EMOJİLE

Od bir Yunus romanı. Tarihi kaynaklarda sadece yarım sayfa tutarındaki bilgilerin araları doldurulmuş, şair Yunus ete kemiğe bürünmüş sanki. Pala, kafalardaki Yunus portresini değiştirmeden onu zenginleştirmeye çalıştığını söylüyor. Pala’ya göre Yunus, Mevlânâ kadar büyük, ama toplum nazarında onun ulaştığı yerden uzak… İskender Pala ile Yunus’u, romanı, kültürel zenginliklerin sanata niçin yansımadığını konuştuk.Od fikri neyden doğdu, amacınız neydi?

Yunus’un ‘Bir garip ölmüş diyeler/Üç günden sonra duyalar’ dizeleriyle anlattığı gariplik… Mevlânâ’nın adı her yere yayılırken, ondan aşağı olmayan Yunus Emre’nin garip kalmasını istemedim. Üstelik de Mevlânâ ile aramızda dil perdesi varken… Mevlânâ’nın bulunduğu yerden çok bahtiyarım. Ama doğrudan kalbimize söyleyen Yunus’un da bilinmesini istedim.

Mevlânâ’dan aşağı değil derken… Şiiriyet mi, manevi anlamda mı?

İkisi de şiir söylüyor. Ama Yunus’un yaptığı Mevlânâ’nınkinden zor. Yunus çiftten-çubuktan başka şey bilmeyen insanlara yabancı oldukları bir dünyayı anlatıyor. Ben ikisini de birer güle benzetiyorum. Biri has bahçede açmış, her gün sulanır, budanır, bakımlıdır. Diğeri bir yamaçta dağ başında büyüyen bir gül, rüzgârını Allah estirir, gıdasını gönderir. İkisi de açar. Biri berrak bir safiyet kokar, diğeri işlenmiş bir zarafet… Onun için birbirlerine denktir diyorum.

Halkta karşılık bulmaları da birbirinden farklı mı?

Mevlânâ’dan ezberinizde bir şey yoktur bu coğrafyada. Ama hangi şehre, köye, eve hafızalarda Yunus’tan bir şey bulursunuz. Onun Mevlânâ’nın geldiği yere gelememiş olması ‘garip’liğinden. ‘Bir garip ölmüş diyeler/üç günden sonra duyalar’ diye keramet izhar ediyor. Kerameti kendimce algılıyorum ve diyorum ki bir Yunus romanı yazmalıyım.

Tarihsel boşlukları nasıl doldurdunuz?

Yazdığım kitap bildiğimiz Yunus portresini bozmamalıydı. O bizim Yunus’tu, bizim evin çocuğuydu. Değiştirebilirdim, cengâver ya da Şeyh Yunus da yapabilirdim, şeyhti çünkü. Değiştirmedim, bütün kimliklerini coğrafyamızda ona atfedilen güzellikleri harmanlayarak portreyi zenginleştirmek istedim.

Kemal Tahir’in Devlet Ana romanında, Sabahattin Eyüboğlu’nun veya buna benzer diğer kitapların çizdiği Yunus tiplemesi bir değiştirme çabası mı?

O portreler birkaç Yunus şiirinin penceresinden bakarak oluşturulmuş. Ben Yunus’u bir şair olarak değil bir insan olarak anlattım: Rençber Yunus, Derviş Yunus bir de Işık Yunus… Yaşadığı çağı iyi okuyup orada yaşayacak olan Yunus’u irdeledim. Diğer kitaplar üç paragraf anlatım bir blok Yunus şiiri şeklinde, ben hiç şiir yazmadım.

Ama siz de şiirleri kullanmışsınız…

Anlatımların içinde erittim, şiirler üzerinden yürümedim. Şiir söyleme aşamasındaki Yunus’un vetiresini, tedahüllerini, renkten renge girmesini anlattım. Bazen kendini İsa gibi bazen Musa gibi, bazen kilise, bazen cami düşüncesiyle yetmiş iki millete bakışını… Çünkü insan hayatının en ucuz şey olduğu coğrafyada başka türlü Yunus olmazdı.

Sabri Koz ve oğlunuz Ahmet Alperen’e teşekkür var. Onların Od’daki rolü ne?

Bir yıl önce, ilk defa Sabri Koz, ‘Hocam bir Yunus romanına ne kadar ihtiyaç var, bunu yazsanıza.’ dedi. O sıralar Galip Dede’nin Hüsn-ü Aşk’ını yazıyordum. Oğluma sordum. Onun tercihi de Yunus olunca Galip Dede’yi bıraktım. Devam edeceğim inşallah ona da.

Sonrasında nasıl gelişti süreç?

Araştırmaya başladım. Pek çok kaynağı yeniden gözden geçirdim. Bir dervişin hayatı çok da cazip değildi roman konusu olarak. Belki psikolojik roman yazarsınız ama o bile zor. İyimser düşündüm. Tarihi kaynaklarda Yunus’un İsmail isminde bir oğlu geçiyor. Karaman’da Yerce isminde bir köyü satın alıyor. İsmail üzerinden aksiyon kısmını vereyim diye düşündüm. Sonra Sitare önemli bir figür. Çünkü o kadının aşkından İlahi aşka doğru yükselen bir yol izlenmesi lazımdı.

Sitare, Yunus’un yıldızlı heybesi, Elif’in Sitare’ye dönüşmesi… O günlerde böyle aşklar var mıydı?

İnsan her zaman karşı cinsi sevme konusunda haddi aşmıştır. Haddi aşınca zaten o sevginin adı aşk oluyor. Her çağda hüzün dolu aşklar vardır. Leyla ile Mecnun hicri ikinci yüzyılın insanı, daha öncesi de var. Batı’da var böyle aşklar. 13. yüzyıl aşklara muhtaç olunan bir yüzyıl. Hayatlar o kadar savrulmuş, açlık, kıtlık, kuraklık, şiddetli kışlar üst üste gelmiş. Moğollar, haçlı şövalyeleri, Bizans… Kimin kime gücü yeterse onu alt ettiği bir çağda kadın için bir erkeğe tutunmak, erkek için bir kadını sahiplenmek önemliydi. Yunus mutlaka eşine çok âşıktı. Eşi öldüğü zaman dergâha Taptuk’un eşiğine varırken de içinde o aşkı taşıyordu.

Sitare’nin Yunus için anlamı nedir?

Bu özel bir aşk… Sitare yıldız demek. İleride o yıldızın ışığı hep yol gösteriyor. Sitare ölüyor, fakat yıldızı heybesinde, kalbinde, rüyasında… Onu yönlendiriyor.

Yıldızın peşinde güneşe ermek…

Eğer yıldızın peşine düşerse insan, yıldızı kaybetmeden daha fazla ışık bulabilir. Beşeri aşka tutulursa onu inkâr etmeden daha büyük bir aşka yelken açabilir. Yıldız, bir kadın, fakat o kadının aşkını, İlahi aşka gidince inkâr ettirmedim. Sufiler de etmiyor zaten. Güneş doğduğu zaman yıldız görünmez. Ama bu onun kaybolduğu anlamına gelmez. 
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme