İş Var, İşçi Yok!

Kitap
Zonguldak’ın Devrek ilçesinde bulunan tekstil fabrikaları işçi bulamamaktan yakınıyor. İlçenin Eğerci beldesinde tekstil alanında 12 yıldır hizmet veren Emirhan Tekstil, yeni iş talepleri karşıs...
EMOJİLE

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde bulunan tekstil fabrikaları işçi bulamamaktan yakınıyor. İlçenin Eğerci beldesinde tekstil alanında 12 yıldır hizmet veren Emirhan Tekstil, yeni iş talepleri karşısında işçi kapasitesini 2 katına çıkartma kararı aldı. Ancak çalıştıracak kalifiye eleman bulamıyor. Fabrika sahibi Hüseyin Avcı, gelen iş taleplerine yetişmek için 150 kişi daha işe almak istediklerini söyledi.

İlçede tekstil alanında faaliyet gösteren diğer fabrikalar da kalifiyeli işçi bulmakta güçlük çekiyor. Birçok firmanın işçi çıkarttığı veya ücretsiz izin verdiği şu günlerde 300 kişilik işçi kapasitelerini şu an 150 kişi ile sürdürdüklerini aktaran Avcı, işe yeni başlayan vasıfsız işçilere yardımcı olduklarını ve zamanla iş yeteneklerini geliştirmeleri halinde daimi kadrolarına alıp, emekliliği gelene kadar çalışabileceklerini belirtti.

Emirhan Tekstil, işlerin yoğunluğundan ötürü daha geniş bir alana taşındı. Dana önceki tesislerde 180 kişi çalıştırdıklarını ifade eden yöneticilerinden Hasan Yakup Cebioğlu da şu bilgileri verdi: "Bu tesisimizi yeni kurduk. Kapasitesi 350 kişilik ve şu an 150 kişi ile çalışıyoruz. Vasıflı- vasıfsız aldığımız bütün personeli burada yetiştirip eğitiyoruz. Şu an itibari ile elimizde 3 milyon adet siparişimiz var. Tek sıkıntımız ise kadro. Elimizde yeterli kadromuz yok. İnşallah ekibimizi tamamladığımız zaman gelen taleplere göre gece vardiyası da yapıp işçi sayımızı 600 kişiye kadarda çıkarta bilecek imkânımız var."