İlk Polisiye Roman ‘Tevrat’tır

Kitap
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Kitap Fuarı’nda konuşan polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden Ahmet Ümit, ilk polisiye romanın Tevrat olduğunu ...
EMOJİLE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Kitap Fuarı’nda konuşan polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden Ahmet Ümit, ilk polisiye romanın Tevrat olduğunu söyledi.

‘Bir Yazarın Edebi Yolculuğu’ konulu söyleşide konuşan Ahmet Ümit, “Polisiye romanı ilk olarak İngilizlerin yazdığı söylenir. Kesinlikle yalan. İlk cinayet Kabil’in Habil’i öldürmesiyle gerçekleşmiştir. Bu da tüm insanların kardeş olduğunu ve kardeşin kardeşi ‘öldürmeyeceği’ni anlatan Tevrat’ta yer almıştır. Dolayısıyla ilk polisiye roman Akdeniz Mezopotamya kaynaklı olan Tevrat’tır” şeklinde konuştu.

Agatha Christie’nin ‘Katil Kim’ kitabından bahseden Ümit, bu romanda mirasyedi zengin birinin katilinin öğrenilmeye çalışıldığını hatırlatarak, “Bana ne katilin kim olduğundan. Katil zaten belli. Irak’ta katil kimse Afganistan’da da katil odur” dedi.

AHMET ÜMİT ŞİİR YAZMAYA NEREDE BAŞLADI

Öte yandan Moskova’da şiir yazamaya başladığını söyleyen şair Ahmet Ümit, dinleyicilerine neden şiir yazmaya başladığı konusunda fikirlerini sordu. Gelen cevapları dinleyen Ümit, Moskova’da her zaman havanın kapalı olduğunu ve güneşi aradığını kaydetti. Bunun kendisini melankoli yaptığını belirten Ümit, “Güneşi kendi içimde bulmaya çalıştım. Bunun üzerine şiir yazamaya başladım”şeklinde konuştu. [ntvmsnbc]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme