Dünyaca Ünlü İngiliz Yazarlar Konya’da

Kitap
Sonsuz Nur, Adını Efendiler Efendisi ‘ nden (s.a.v) Alan Eser Türkiye, önümüzdeki yıl yapılacak Londra Kitap Fuarı’na ‘Odak Ülke’ (Market Focus Country) olarak katılacak. Türki...
EMOJİLE

Sonsuz Nur, Adını Efendiler Efendisi ‘ nden (s.a.v) Alan Eser
Türkiye, önümüzdeki yıl yapılacak Londra Kitap Fuarı’na ‘Odak Ülke’ (Market Focus Country) olarak katılacak. Türkiye’nin bu özelliğini duyurmak amacıyla British Council tarafından tasarlanıp düzenlenen ‘Yazarlar Turu’nun ilki Konya’da yapıldı.

British Council tarafından yürütülecek paralel kültürel etkinliklerin ilkine katılan dünyaca ünlü İngiliz yazarlar, Konya Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’nde okurlarla biraraya geldi. Fakültenin Erol Güngör Konferans Salonu’nda, Konya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Akgün ve Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Murat Sünbül, dekan yardımcıları, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı programda konuşan Prof. Dr. Birol Akgün, dünyada artan hoşgörüsüzlüğün, bu tür kültürel etkinlikler sayesinde kırılabileceğini söyledi.

Prof. Akgün, "Konya’yı anlatan, daha doğrusu Konya’daki manevi havayı anlatan bir çok kitap, satış rekorları kırdı. Aynı zamanda başta İngilizce olmak üzere çeşitli dillere çevrildi. Bu sayede hem Türkiye’nin hem de Konya’nın tanınırlığı artıyor ve İstanbul’dan sonra bu tür uluslararası etkinlikler ilk olarak Konya’da yapılıyor. Dünya barışı ancak ve ancak diyalog, iletişim ve işbirliği ile kurulabilir." dedi.

Programda konuşan British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack ise Türkiye’nin 2013 Londra Kitap Fuarı’na ‘Odak Ülke’ olarak katılacağını hatırlattı ve "Türkiye’nin, odak ülke olarak Londra Kitap Fuarı’na katılımını desteklemek amacıyla British Council, Türkiye işbirliği ile İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde çeşitli kültür, sanat ve edebiyat etkinlikleri düzenleyeceğiz. Bu etkinliklerden ilkini Konya Üniversitesi çatısı altında düzenlemekten mutluluk duyuyorum." diye konuştu.

‘Yazarlar Turu’ başlığıyla düzenlenen ‘Şehir Kitapları Paneli’ne F. Cihan Akkartal moderatörlüğünde dünyaca ünlü yazarlar Anjali Joseph, Evie Wyld, Maggie Gee, Tim Pears, Tom Connolly ve Gül İrepoğlu katıldı.

haberler.com