Çocuk dergisi ‘IamMuslim’ İslam’ı öğretiyor

Kitap
Hızla gelişen teknolojik aletler, günlük hayatımızın bir parçası olurken, çocukların da dünyasına giriş yaptı. İnternet erişiminin verdiği kolaylıkla beraber elektronik aletler yetişkinler kadar onlar...
EMOJİLE

Hızla gelişen teknolojik aletler, günlük hayatımızın bir parçası olurken, çocukların da dünyasına giriş yaptı. İnternet erişiminin verdiği kolaylıkla beraber elektronik aletler yetişkinler kadar onların da elinden düşmüyor. Fakat, tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar her ne kadar çocukları teknolojiye yakınlaştırsa da, çoğu zaman bir eğlence objesi olmaktan öteye geçmiyor. Elektronik aletler ancak bilinçli kullanım durumunda faydalı bir araca dönüşebiliyor. İngilizce yayın yapan ‘IamMuslim’ (Ben Müslümanım) çocuk dergisi bu aletlerde kullanılabilen yararlı uygulamalardan. iTunes programı üzerinden indirilebilen dergi uygulaması, yüce dinimiz islamın ana hususlarını neşeli bir dille anlatıyor.

Tablet bilgisayar ve akıllı telefonlardaki oyun ve eğlence uygulamaları çocukları ekran başına hapsedebiliyor. Bundan muzdarip olan ebeveynler de, çocukların faydalanabileceği bu aletlere mesafeli yaklaşıyor. Fakat elektronik cihazlar bu faydalı uygulama sayesinde salt bir eğlence aleti olmaktan çıkarak öğretici bir bilgi kaynağına dönüşebilir. 2012 Ağustos ayında yayın hayatına başlayan IamMuslim dergi uygulaması iTunes üzerinden indirilebilen tek İslami çocuk dergisi. Çocuklarına islamın ana rükûnlarını öğretmek isteyen aileler için ise alternatif bir bilgi kaynağı olma özelliğini taşıyor.

Öğretmenler için alternatif bir kaynak

‘IamMuslim’ dergisi İngilizce yayınlanması hasebiyle dünya üzerindeki bir çok ülkeden de takip ediliyor. Merkezi İstanbul’da bulunan EDAM (Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi) tarafından yayınlanan derginin, İngiltere, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri Çin, Endonezya ve Malezya’ya kadar dünyanın dört bir yanından okuyucuları bulunuyor. Yayın editörü Zeynep Alp, hazırladıkları derginin içeriğinde hac, namaz, ramazan ve büyüklere saygı gibi her Müslüman çocuğun öğrenmesi gereken bilgilerin bulunduğunu ifade ediyor. Örneğin günlük hayatla bağlantılı ele alınan konularda, çocukların İslami hassasiyetleri gözetmesinde yardımcı olunuyor. Dergi, hususi bilgiler eşliğinde takip eden oyunlarla tamamlanıyor. Editör Zeynep Alp, okulda verilen dini eğitimi farklı materyallerle desteklemek isteyen öğretmenlere keyifli bir hizmet sunmanın yanı sıra her yaş gurubuna da hitap ettiklerini belirtiyor. 

İlk sayı ücretsiz indirilebiliyor

İslami dergi kısa bir zaman içerisinde iTunes üzerinden 18 bin kez indirilmiş. Çocuklar için dini ve öğretici fıkra, hikaye ve peygamber kıssalarının bulunduğu IamMuslim dergisinin ilk sayısı iTunes üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir. iPad ve iPhone cihazı olmayan kişiler bu uygulamaya Facebook sayfasından ulaşabiliyor. İslami konulu hikayeleri çocukların dikkatini cezp edecek görseller eşliğinde sunabilmek için yoğun çaba harcadıklarını ifade eden Alp, dergide ayrıca tarihi bilgilerin ve özel köşelerin de bulunduğunu kaydediyor. IamMuslim dergisi ayrıca İngilizce öğrenmek isteyenler için de faydalı seçenekler sunuyor. Dergide yer alan ve her yaş grubuna hitap eden çeşitli alıştırmalar, orta ve ileri derecede İngilizce düzeyindeki okuyucular için de geniş bir kelime dağarcığı sunuyor. Battuta, Zahra ve Bright Bashir gibi sanal karakterleri ile takipçiler muhtelif konular üzerine seyahate çıkıyor. Hikayelerin bir kısmı da uzun süre okumaktan yorulan çocuklar için ayrıca seslendirilmiş. Dergide son olarak genç beyinlerin teneffüs etmesine yarayan bulmaca ve yap-bozlar da mevcut.

Zaman