Çizgilerle Bir Solukta Tiyatro Tarihi

Kitap
Tiyatro nedir? Nasıl ortaya çıktı ve bugünlere hangi aşamalardan geçerek geldi? Eğer bu sanata gönül vermişseniz zaten bu tür bilgileri bildiğiniz düşünülebilir. Ama tiyatroya ilginiz yeni ise durum b...
EMOJİLE

Tiyatro nedir? Nasıl ortaya çıktı ve bugünlere hangi aşamalardan geçerek geldi? Eğer bu sanata gönül vermişseniz zaten bu tür bilgileri bildiğiniz düşünülebilir. Ama tiyatroya ilginiz yeni ise durum biraz farklı. Habitus Kitap’tan çıkan Tiyatro Tarihi adlı çizgi kitap, 200 sayfada yaklaşık 2500 yıllık tiyatronun tarihini anlatarak, tiyatroya ilgi duyanlara ‘temel’ bir kaynak sunuyor. Hem de çizgi roman tadında. Nerio Telli’nin yazdığı, çizimleri de Alejandro Ravassi’nin yaptığı Tiyatro Tarihi kitabının amacı tiyatro sanatındaki temel bilgileri okurla paylaşmak. Bu amaçla Antik Yunan’dan başlayarak tiyatronun gelişimini, öncü isimlerini, eğilimleri, akımları, ünlü kuramcıları tek tek kitapta anlatılıyor.

Habitus Kitap Genel Yayın Yönetmeni Emrah Yaralı "200 sayfada bir tarih anlatıyorsunuz; hem de ‘ilkel’ dönem denilen ve tiyatronun kökenleri sayılan çağlardan başlayarak günümüze ve hatta Pina Bausch’a Theatre du Soleil’e kadar getiriyorsunuz. Bu kolay bir şey değil" diyerek kitabın dolu dolu olduğunu anlatıyor. Yaralı "Özellikle dramaturglar, yazarlar, yönetmenler tiyatro grupları, ekolleri, birbirleriyle etkileşimleri kitapta çok önemli bir yer tutuyor. Türkiye’de fazla bilinmeyen Latin Amerika deneyimleri de kitabın ilgi çeken bölümlerinden biri" diyor.

Çizgi kitaplar ya da kimi klasik eserlerin çizgi roman olarak yayınlanması son yıllarda yayın dünyasında ilgi gören bir uygulama. Emrah Yaralı, özellikle yeni neslin görsel olana daha çok ilgi göstermesinden dolayı yayın dünyasında böyle bir yol izlendiğini düşünüyor. Bu tür çizgi kitap gibi uygulamaların da bir ara formül olduğunu söylüyor: "Çizgilerle desteklenmiş kitaplar, kişiyi kitaba, tiyatroya, sanata meraklı hale getirebilir. Kimisi kitabın içindeki bir çizime tutulabilir, kimisine içeriden bir sahne ya da bir oyunun konusu çekici gelebilir. Ama iyi bir çizgi ve geniş bir aralıkta, kapsamlı bilgilerin olduğu çalışmalar, her zaman herkes için ilgi çekicidir. Biz de bu ilgiyi harekete geçirecek, daha fazla insanı daha fazla şey yapmaya itecek, o merakı kaşıyacak duyguları, bu kitabı yayınlayarak sağlamaya çalıştık. Umarız başarılı oluruz."

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi