“Assange ile Kıyaslanmaktan Hoşlanmıyorum”

Kitap
Haber: Arzu Erdoğral Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu’nun bu sözleri çok konuşulacak… Günde 300 bin ziyaretçisi olan Avrupa sitesi cafebabel.com, Mehmet Baransu’yu Avrupa&...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu’nun bu sözleri çok konuşulacak…

Günde 300 bin ziyaretçisi olan Avrupa sitesi cafebabel.com, Mehmet Baransu’yu Avrupa’da yılın 12 şahsiyetinden biri seçti ve kendisini Türkiye’nin Julian Assange’ı olarak lanse etti. Peki Baransu, kendisini Türkiye’nin Assange olarak görüyor mu?

Siz kendinizi Türkiye’nin Assange olarak görüyor musunuz?

Site böyle bir değerlendirme yapmış. 27 ülke arasından Türkiye bu ülkeler arasında olmamasına rağmen 12. Kişi olarak da beni seçmiş. Julian Assange’ı ile benim aramda bir benzerlik kurulabilir ama kendisi ile çok farklı noktalarımız var. Çünkü Assange’nin bugüne kadar yaptığı ve kendi sitesinden yayınladığı belgelerin bir kısmı en azından belge niteliğinde değil yazışmaydı. Ama benim Taraf’ta yazdığım yazıların büyük bir kısmı ıslak imzalı ve soruşturma açılmış durumda. Soruşturma açılmayanlarda askeri konularla ilgili olduğu için maalesef askerler kendi çalışma arkadaşlarını korumak için soruşturma açılmadı.  Assange’ın ortaya çıkarttığı belgelerin en azından çok büyük bir kısmı ile ilgili soruşturma olmadı ama görevden alınmalar oldu. Belki bu anlamda bir benzerlik kurulmuş olabilir. Ama ikimizde çok ayrı kulvarlarda ki insanlarız ben en azından gazeteciyim.
 

Wikileaks’ın sahibi olan Assange’nin yayınladığı belgeler birçok ülkeyi rahatsız etti, sizin yaptığınız haberler kimi rahatsız ediyor?

Benim belgelerimden rahatsız olanlar ortada. Birkaç grup rahatsız oluyor. Statükonun, darbenin ve cuntanın içerisinde olan askerler rahatsız. Geçmiş dönemler de ki Genelkurmay Başkanları (Yaşar Büyükanıt, İlker Başbuğ) rahatsızdı. Bir de bunların basın mensubu olan çeteleri var. Yıllardır MİT’e çalışan ve bugüne kadar bilinmeyen, bazıları da İstihbarat ile içli dışlı olan, bilgi sızdıran ve televizyonlarda program yapan gazeteciler var. Bunlar çok rahatsızlar. Onların rahatsız olması benim çokta ciddiye aldığım bir durum değil. Rahatsız oldukları yaptıkları yalan yanlış haberlerden, bana karşı iftira ve psikolojik operasyonlardan belli. Askeriye de çok iyi psikolojik operasyon yapılır, medyada bunun ayağıdır.  Türkiye’nin değişmesini istemeyen, statükonun ve darbecilerin devamından yana olan bir kitle var. Ama çokta dikkate aldığım insanlar olmadığı için istediklerini söylesinler. Onları meslektaşım olarak da kabul etmiyorum.  Ben aynı şekilde yoluma devam edeceğim.  Bu olaylar bittikten sonra da kimin kim olduğu belli olacaktır.
Sizin için Assange benzemiyor ama başarılı bir gazeteci diyebilir miyiz?
Ben sadece mesleğimi yapıyorum. Birilerinin korktuğu şeyleri yazdım, yazmaya da devam edeceğim. Tarih yalan yanlış yazanlardan değil gerçeklerden bahsedecektir. Tarih bugün Menderes’lerden ve onun gibilerden bahsediyor ama onlara kötülük yapanlardan bahsetmiyor.  Benim ve Taraf gazetesinin yaptığı bir kırılmadır ve tarihte bunu yazacaktır.
 

Dipnot.TV’de Julian Assange ile sizin arasında 7 fark olduğu ile ilgili bir haber yayınlandı. Bu farklara katılıyor musunuz?

Cüneyt Özdemir’de keşke çalıştığı kurumda bazı şeyleri yapabilse… Ben zaten Assange ile kıyaslanmaktan hoşlanan biri değilim. Onun neler yaptığını herkes gördü benim yaptığımı da görüyor. Mehmet Baransu Türkiye devleti ile uğraşmıyor, Türkiye Devletine çöreklenmiş çetelerle uğraşıyor. Bana bavulla belge de bir kere geldi. 

 Eğer Cüneyt Özdemir’de biraz çevresine bakarsa o çetenin içerisine çöreklenmiş ve kendisine de çok yakın olan, çalıştığı mesai arkadaşına, gazeteci arkadaşına bakarsa belki de çok daha sağlıklı ve faydalı işler yapmış olur diye düşünüyorum.  Özdemir, bunlarla uğraşacağına bu dediğim olaylarla ilgilenirse daha iyi işler yapmış olur. Aynı zamanda kendisini sevdiğim, beğendiğim biridir. Onu da söyleyeyim. Ahmet Hakan’da böyle 7 fark gibi şeyler yazmıştı. Cüneyt Özdemir’de böyle bir şey yaptı herhalde. Türkiye’nin çok karanlık şeyleri var. Kendisi bunlara baksın ben ondan bana destek olmasını istiyorum. Birkaç şey ortaya çıkarsın da ben ellerim patlarcasına onu alkışlayayım.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme