Kelam İlminin Diğer İlimlerle İlişkisi

İslam
Kelam ilminin diğer İslami İlimlerle ilişkisi nasıldır? Kelam-Felsefe ilişkisi… Kelam-Psikoloji/Sosyoloji İlişkisi… Kelam-Tabii İlimler İlişkisi… Kelam-Felsefe İlişkisi Felsefe de ke...
EMOJİLE

Kelam ilminin diğer İslami İlimlerle ilişkisi nasıldır? Kelam-Felsefe ilişkisi… Kelam-Psikoloji/Sosyoloji İlişkisi… Kelam-Tabii İlimler İlişkisi…

Kelam-Felsefe İlişkisi

Felsefe de kelam gibi varlık, varlığın başlangıcı ve sonu, bilgi ve bilginin kaynağı gibi konularla ilgilenir. Aralarındaki en temel fark ise felsefe sadece aklın verileriyle hareket ederken kelam vahyi esas alır. Aklı vahyi anlamada bir araç olarak kullanır.

Kelam-Tabiî İlimler İlişkisi

Kelam ilmi fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, astronomi gibi tabiî ilimlerin elde ettiği sonuç ve verilerden de istifade eder. Kelam ilmi bu ilimlerden de faydalanarak varlıkların yaratılmalarındaki maksat ve hikmeti de açıklar; fiziki âlem ile metafizik âlemin bağlantısını ortaya koyar.

Kelam-Psikoloji/Sosyoloji İlişkisi

Kelam ilmi insan ve toplum bilimleriyle de yakından ilgilidir.

Özellikle fert ve kitle psikolojisinden, din sosyolojisinden, insanın davranışlarını iyi ve kötü ekseninde değerlendiren ahlak ilminin verilerinden yararlanmak kelam ilmi için önemlidir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi