Abdullah Yıldız’dan ’40 hadis 40 ders’ sohbetleri

Namaz ve Kur’an üzerine yaptığı çalışmaları ve konferanslarıyla tanınan, 2006’dan beri de kuruluşuna öncülük ettiği Namaz Gönüllüleri Platformunun ülke sınırlarını aşan faaliyetleri ile yoğun ilgi gören Abdullah Yıldız Hoca, son yıllarda gerçekleştirdiği “Aile Sohbetleri” çerçevesinde bu sene “40 Hadis 40 Ders” sohbet serisine başlıyor.

1 Ekim’den itibaren Fatih, Üsküdar ve Kartal olmak üzere İstanbul’un üç ayrı semtinde gerçekleşecek olan sohbetlere kadın-erkek herkes katılabiliyor ve dersler bir “aile sohbeti” sıcaklığında işleniyor. Yıldız Hoca, Aile Sohbetlerinin gerekçesini şöyle açıklıyor: 

“Bugünün dünyasında aile kurumu ciddi bir felaketle karşı karşıya. Batılı aile neredeyse göçmüş durumda. Türkiye’de sağlam ve köklü bir geleneğe yaslanan aile kurumu da son yıllarda planlı ve sinsi bir şekilde tahrip ediliyor. Aile kurumumuzu ayakta tutan manevi değerler hızla erozyona uğrarken, batılı yaşam biçiminin beraberinde getirdiği olumsuzluklar aile hayatımızı sarstıkça sarsıyor.
Böyle bir vasatta, aile kurumunu her türlü yıkıcı etkiden, özellikle modern hayatın beraberinde getirdiği seküler tahribattan korumaya, onun kadim İslami temellerini tahkim edip yaşatmaya yönelik çabalar, insanımızın ve insanlığın geleceği açısından önemli ve öncelikli bir görev haline gelmiştir.
Rabbimizin,“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun!”(Tahrim 66/6) ayetindeki zamanlar ve mekânlar üstü ikazı, özellikle günümüzde her bireyi, aileyi ve toplumu kasıp kavuran küresel yangından ve bunun kaçınılmaz neticesi olan ebedi ateşten korunmayı bir hayat-memat meselesi olarak öncelememizi emreden acil uyarı niteliği taşıyor.
Bu konuda yapılması gereken görev de PeygamberEfendimiz (s) tarafından şöyle açıklanıyor:
“Herhangi bir topluluk Allah’ın evlerinden birinde toplanıp Allahın kitabını tilavet eder (okur-anlar-yaşarlar) ve onu tedarüs (birlikte müzakere) ederlerse, muhakkak onların üzerine sekinet iner, kendilerini rahmet kaplar, çevrelerini melekler kuşatır ve Allah, onları kendi katındakilere anar.”
Bu büyük müjdeye nail olmak ve bugün ailelerde ve hayatın her alanında kaybettiğimiz huzur ve süküna yeniden kavuşmak için yapılması gereken şey çok nettir:

Evlerimizi vahiy merkezli bir mektebe dönüştürmek!

Bugünün dünyasında huzur ve sükûnun bütün kuşatıcılığı ile elde edilmesi ve aile ocağımızın maddi, manevi, psikolojik ve sosyal tüm boyutlarıyla sağlam bir sığınağa, emin bir limana ve sarsılmaz bir kaleye dönüşmesi, meskenlerimizin vahiy merkezli birer eğitim yuvası haline gelmesine bağlıdır.”
Evlerimizin vahiy merkezli eğitim yuvaları olmasının vazgeçilmez bir boyutunu da, “Peygamber Efendimizin hadislerinin Kur’an ışığında okunup anlaşılması ve günlük hayata aktarılması” olarak açıklayan Yıldız, bu sebeple bu sene yeni çıkan “40 Hadis 40 Ders” kitabını işleyeceğini belirtti.

Abdullah Yıldız Hoca’nın, 1 Ekim’den itibaren gerçekleştireceği sohbetlerin yer ve günleri şöyle:
Pazartesi, saat 20.00: Fatih AKV Merkez binası (Horhor cd. Yeşiltekkesk. No: 4) Tlf: 02126311385
Çarşamba, saat 20.00: Kartal/Soğanlık Süreyya-Der (Yeni mh. Atatürk cd. No: 82) Tlf: 05327139130
Cuma, saat 20.30: Çamlıca UmranKültürevi (Bulgurlu cd. Bulgurlu hamamı karş.) Tlf: 02165459909
(Programlara katılım serbesttir. Genç ve yaşlı, erkekler ve hanımlar katılabilirler.)