Türkiye’nin En Zengini Yarın LYS’ye Giriyor

Medya
Boydak’ın patronu Hacı Boydak, 50 yaşından sonra yarım bıraktığı liseyi dışarıdan bitirdi. Mesai saatleri dışında üniversiteye hazırlanan Boydak, YGS’de 180 barajını aştı, yarın LYS’...
EMOJİLE

Boydak’ın patronu Hacı Boydak, 50 yaşından sonra yarım bıraktığı liseyi dışarıdan bitirdi. Mesai saatleri dışında üniversiteye hazırlanan Boydak, YGS’de 180 barajını aştı, yarın LYS’ye girecek.

Türkiye’nin en zengin 10’uncu ailesi unvanını elinde bulunduran Boydak kardeşlerin ağabeyi Hacı Boydak, 50 yaşından sonra yarım bıraktığı lise tahsilini dışarıdan tamamladı.

Şimdi mesai saatleri dışında Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) hazırlanıyor. Edebiyat ve coğrafya hocalarından özel ders alan Boydak, kardeşinin Mütevelli Heyet Başkanı olduğu Melikşah Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde okumak istiyor.

32 şirketi, 11 bin çalışanı ile 2010 yılını 4.1 milyar lira ciro ile kapatan Boydak Holding’in Yönetim kurulu Başkanı Hacı Boydak, okumanın ve öğrenmenin yaşının olmadığına inandığını söyledi.

Kendisinin gençlik yıllarında baba ve amcasına yardımcı olabilmek için tahsilini yarıda bırakmak zorunda kaldığını, kardeşlerinin ise yüksek tahsil yaptıktan sonra aile şirketlerinde görev aldığını hatırlatan Boydak, 50 yaşından sonra yeniden okumaya karar veriş hikayesini şöyle anlattı:

MESAİDEN ÖNCE DERS ÇALIŞIYOR

"2008 yılında Pakistan’da Türk işadamları tarafından yaptırılacak PakTürk Koleji’nin temel atma töreninden dönerken uçakta İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata ile sohbet ettik. Kendisine yarım kalan lise tahsilimi tamamlamak istediğimi söyledim. Kendisi Kayseri’ye dönüşte kaydımı açık liseye yaptırdığını söyledi. Bunun üzerine 2009 başından itibaren Özel Yelkonoğlu Lisesi Müdürü Mehmet Maya ile edebiyat dersine çalışmaya başladık. Ardından diğer branşlarla ilgili hocalardan özel ders aldım. Bu derslerim işlerimi aksatmadı. Uykudan fedakarlık yaparak, sabah çok erken saatlerde işe gelerek veya akşam çok geç çıkarak liseyi bitirdik." Üniversite sınavı için de aynı temponun sürdüğünü belirten Boydak "Sabah çok erken işyerine geliyorum. Sağolsun hocalarımız da geliyor. Mesai başlayıncaya kadar 2-2.5 saat kadar ders çalışıyoruz. Saat 18.00’dan sonra yine ders çalışıyoruz. Eve geç gidiyorum. Akşam yemeğini de fabrikada yiyerek, hocalarımızla birlikte derslerimize çalışıyoruz" dedi.

EŞİ İZİN VERİRSE İŞLETME OKUYACAK

1.5 ay önce, 2 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak lise diplomasını aldığını, şimdi hedefinde LYS’den iyi bir puan alarak Melikşah Üniversitesi’ne girmek olduğunu belirten Boydak, şunları söyledi: "Üniversite için ilk sınava girdik. Orada benim hedefim Açıköğretim Fakültesi’ni kazanmaktı. 4 yıllık fakülte tutturdum, 188 puan aldım. Baraj 180’di. Ama şimdiki hedefim biraz daha yüksek. Kendime güvenim geldi, bu güzel hocalarım sayesinde Melikşah Üniversitesi’nin işletme veya iktisat bölümlerinden birini kazanmak istiyorum. Yalnız açık kapı bırakmak istiyorum, şayet hanım izin verirse üniversiteye devam ederim. Eğer izin alamazsak Açıköğretim Fakültesine devam edeceğim. Cumartesi günü LYS’ye gireceğim. Çok sistemli bir çalışma yaptık. İnşallah iyi bir sonuç alırız."

2010’DA 10 BİN 500 SAYFA OKUDU

Okumanın ve öğrenmenin yaşı olmadığına inandığını belirten Boydak, önceleri kitap okuma alışkanlığı bulunmadığını, 6 yıl önce kişisel gelişim uzmanı Efgan Yeşildağ’ın çalışanlarına verdiği bir semineri dinlerken sonra kendisine günlük kitap okuma hedefi koyarak okuma alışkanlığı kazandığını belirtti.

Boydak "Önce kendime 10 sayfa hedefi koydum. Sonra bu hedefimi artırdım. 2-3 gün okuyamadığımda bir sonraki gün daha fazlasını okumaya başladım. İlk yıl 20 kitap okumuştum. 2010 yılında 10 bin 500 sayfa kitap okumuşum. 2011 yılı hedefim 12 bin sayfanın üzeri" diye konuştu.