Türk Basınına Dev Arşiv Geliyor

Medya
Türkiye’nin ilk medya takip şirketi, sahip olduğu 30 yıllık yazılı basın arşivini dijital ortama aktarıyor. Proje için 3 milyon dolarlık yatırım yapan şirket, bu sayede merkezi bir bilgi kaynağı...
EMOJİLE

Türkiye’nin ilk medya takip şirketi, sahip olduğu 30 yıllık yazılı basın arşivini dijital ortama aktarıyor. Proje için 3 milyon dolarlık yatırım yapan şirket, bu sayede merkezi bir bilgi kaynağı oluşturmuş olacak.

Bu sayede basın arşiv verilerine tek bir tıkla ulaşmayı mümkün kılacak şirket, ‘Dijital Arşiv Projesi’ ile Uluslararası AB Kalite Zirvesi çerçevesinde verilen ‘AB 2009 Kalite Ödülü’ne de layık görüldü. Interpress Genel Müdürü Ömer Özkan, pek çok gazetenin kendi arşivleri olmasına rağmen bütün gazetelere bir noktadan ulaşmanın mümkün olmadığını söyledi.

"Ülkemizdeki resmi ve özel kurumların elinde de uzun yılları kapsayan ve tek bir noktadan ulaşılabilecek dijital arşivin bulunmadığını biliyorduk." diyen Özkan, Türkiye’de bu alanda bir ilki gerçekleştirmek için çalışmalara başladıklarını aktardı.

Sistemde 20 milyon haber saklanıyor

30 kişilik özel eğitimli bir kadro tarafından sürdürülen projede, yaklaşık 20 milyon adet haberin yer aldığı 50 Terabayte kapasitesindeki veri IBM Server ve Storage Sistemlerinde saklanıyor. Dijital arşiv projesi için toplamda 3 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Projenin 1990 yılından günümüze kadar olan bölümünün 2009 yılı sonuna kadar, geriye kalanının ise 2010 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.