TÜBİTAK yöneticisi: “Diplomam sahte, pişmanım”

Hukuk
TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki Kamu Sertifikasyon Merkezi birim yöneticisi Hasan Başaran’ın sahte diplomayla işe alındığı iddialarına yönelik, Başaran ile eski TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Hasan Palaz...
EMOJİLE

TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki Kamu Sertifikasyon Merkezi birim yöneticisi Hasan Başaran’ın sahte diplomayla işe alındığı iddialarına yönelik, Başaran ile eski TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Hasan Palaz’ın da arasında bulunduğu 4 kişinin yargılanmasına başlandı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sahte lisans ve yüksek lisans diplomasıyla işe girmek ve kısa dönem askerlik yapmakla suçlanan Başaran, savunmasında, “Söylenenler doğrudur. Pişmanım” dedi. Başaran işe girmeden önce sanık Hasan Palaz’la görüşmediğini söylerken, Palaz da suçlamaları reddetti. İddianamede, “TÜBİTAK’ta örgütlü bir yapının kadrolaşması için faaliyet yürüttüğünün” savunulduğunu hatırlatan Palaz, “Terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. Hangi terör örgütünden bahsedildiğini anlamıyorum, bilmiyorum” dedi. Hasan Başaran beni ve kurumu mağdur etmiştir” diye konuştu. Delillerin toplanmış olması ve tutuklu bulundukları süreyi dikkate alarak, sanıkların yurtdışı çıkış yasağıyla tahliyelerine karar veren heyet, duruşmayı eksiklerin giderilmesi için erteledi.