iNFAZ (YATAR ) HESAPLAMA ve DENETİMLİ SERBESTLİK

Hukuk
Bir mahkeme kararı alındığında, insanlar genellikle cezanın ne zaman biteceğini merak eder. İşte burada devreye “infaz hesaplaması” girer. Bu, bir kişinin ne kadar süre hapiste kalacağını ...
EMOJİLE

Bir mahkeme kararı alındığında, insanlar genellikle cezanın ne zaman biteceğini merak eder. İşte burada devreye “infaz hesaplaması” girer. Bu, bir kişinin ne kadar süre hapiste kalacağını belirlemek için kullanılan bir sistemdir. Ancak, işler her zaman basit değildir. Hangi suçu işlediğiniz, aldığınız cezanın türü ve hatta yaşınız bile bu hesaplamayı etkileyebilir. Bu yazıda, farklı hapis cezalarının nasıl hesaplandığına ve bazı durumlarda ne zaman değişebileceğine bir göz atacağız.

İNFAZ HESAPLAMA 2024

İnfaz hesaplama, kesinleşmiş mahkeme kararlarında hükümlünün infaz kanununa göre ne kadar hapis yatacağının hesaplanmasındır. Sanık hakkında kesinleşmiş bir hapis cezası olması durumunda mahkeme kararında yazan hapis cezası süresinin ne kadarını yatacağının hesaplaması suç türüne, verilen hapis cezasının süresine, suç tarihine, hükümlünün yaşına göre farklılıklar göstermektedir. Bu yazıda, bir hapis cezasının gerçekte ne zaman biteceğini öğrenmek isteyenler için bazı temel bilgiler sunacağız. Ancak, unutmayın ki bu yazıdaki bilgiler genel bilgilendirme amacı taşır ve detaylı bilgi için bir ceza avukatıyla görüşmek önemlidir.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASININ YATARI KAÇ YILDIR?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, genellikle ömür boyu hapis cezasını gerektirir. Ancak pratikte, hükümlünün cezasının 30 yılı infaz edildikten sonra iyi hâl koşullarını yerine getirdiği düşünülürse, koşullu salıverme talebinde bulunabilir. Bu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 107. maddesi tarafından düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, mahkumun cezaevindeki süresini iyi hâlli olarak geçirmesi koşuluyla koşullu salıverme hakkı kazanabilir.

MÜEBBET HAPİS CEZASININ YATARI KAÇ YILDIR?

Müebbet hapis cezası kural olarak ömür boyu cezanın infaz edileceği anlamına gelir. Ancak, uygulamada hükümlünün hapis cezasının 24 yıllık süresini cezaevinde geçirmesi durumunda koşullu salıvermeden faydalanarak serbest bırakılması mümkündür.

SÜRELİ HAPİS CEZASININ YATARI KAÇ YILDIR?

Süreli hapis cezaları kural olarak; 1 aydan az 20 yıldan fazla olmayan hapis cezalarıdır. Ancak suç tipine göre koşullu salıvermeden faydalanma süreleri farklılık göstermektedir. Her cezanın yatar hesabı farklıdır. Uyuşturucudan 18 yıl ceza alan ne kadar yatar? Veya 12 yıl 6 ay ceza alan ne kadar yatar? gibi soruların ayrıntılı infaz hesaplamasını yapmak için alanında uzman bir avukatla iletişime geçerek infaz kanunu kapsamında infaz hesaplaması yönetmeleri ile hukuki danışmanlık alınması gerekmektedir.

DENETİMLİ SERBESTLİK NEDİR?

Denetimli serbestlik, cezanın koşullu salıverme tarihine belirli bir süre kala uygulanan bir ceza infaz şeklidir. Bu süreçte, hükümlü cezaevinden tahliye edilir ve belirlenen şartlar altında toplum içinde denetlenir

Denetimli serbestlik şartları şunlardır:

  • Hükümlünün koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az süre kalmış olması,
  • Hükümlünün açık cezaevine geçmesi,
  • Hükümlünün iyi halli olması,
  • Hükümlünün denetimli serbestlikten yararlanma talebi.