‘Kürt Açılımı’ Başına İş Açtı

Hukuk
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Milliyet gazetesinde yer alan röportajında demokratik açılım ile ilgili sözleri nedeniyle sanatçı Hülya Avşar hakkında soruşturma başlattı. Açılan soruşturmayla ilgil...
EMOJİLE

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Milliyet gazetesinde yer alan röportajında demokratik açılım ile ilgili sözleri nedeniyle sanatçı Hülya Avşar hakkında soruşturma başlattı.

Açılan soruşturmayla ilgili olarak Hürriyet gazetesine konuşan Hülya Avşar, şunları söyledi: “Ne demişler; Halkı kin, nefret ve düşmanlığı tahrik etmek… Bunu bana yapılmış en büyük hakaret olarak düşünüyorum. Bu durumda nasıl demokrasiden bahsedilebilir? Açılımın ne olduğunu bilmiyoruz Türkiye olarak. Zaten daha bizim mercilerimiz de açılımın ne olduğunu bilmiyorlar.

Bu şekilde bir tepki gösteriliyorsa ne Kürt açılımı yapılabilir, ne demokratik açılım yapılabilir. Demokratik bir ülkede yaşamıyorsun ki açılımı yapalım. Ülkemiz demokratik bir ülkedir diyerek bu röportajı yaptım ve başıma gelene bakın. Bana göre şu bana yapılan Kürt açılımının tamamen kapatılmasıdır. Bu, açılım değil, kapanış oldu. “

Hülya Avşar, yapılan röportajda demokratik açılım çalışmalarını şu sözlerle değerlendirmişti: “Demokratik açılım meselesinden ben çok korkuyorum. Korkuyorum, çünkü bu öyle bir mesele ki, artık dönüşü yok. Bu işe başladıysanız bitirmek zorundasınız.

Aksi halde bu yeni doğmuş bebeğin ağzına memeyi verip en güzel anında çekmeye benzer, ki bu çok tehlikeli. Çünkü o zaman ne olur o bebek? Kıyameti koparır, olay çıkarır. Ne zaman ki sen yine o memeyi ağzına verirsin ya da başka bir meme; ancak o zaman susar, başka türlü kurtulamazsın artık.

Türkler bu ülkenin bölünmemesini istiyor. Buna da sonsuz hakları var ama yöntem hataları yaptıklarını kabul etmeliler. Ben de sonuna kadar Türküm; ama bu Kürtleri yok saymak, onlara etnik baskı yapmak anlamına gelmemeli. Yıllardan beri Anayasa’yı değiştiriyorlar, bir kez de barış için değiştirsinler.”

Savcılık, Hülya Avşar‘ı ve röportajı yapan Devrim Sevimay‘ı şüpheli sıfatıyla ifade vermeye çağırdı.

Soruşturma sonunda dava açılması durumunda Avşar’ın 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması söz konusu olabilir.