Evren ve Şahinkaya sağlık kontrolünden geçti

Hukuk
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazıda, Evren’in Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, Şahinkaya’nın ise Marmara Üniversitesi Tıp F...
EMOJİLE

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazıda, Evren’in Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, Şahinkaya’nın ise Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edilerek, ”yaşları ve durumları dikkate alınarak, duruşmada hazır bulunmalarının hayati tehlikeye yol açıp açmayacağı”nın belirlenmesini istemişti.

Mahkemenin isteği doğrultusunda sanıklar Evren ve Şahinkaya’nın, söz konusu hastanelere giderek, gerekli tetkik ve kontrollerden geçtikleri belirtildi.

Hastane heyetlerinin hazırlayacağı raporların, gelecek günlerde mahkemeye gönderilmesi bekleniyor.

Evren ve Şahinkaya, 12 Eylül davasının daha önceki celselerinde hazır bulunamamıştı.

Sanıkların sağlıklarının duruşmaya gelmelerine elverişli olup olmadığının sorulduğu İstanbul Adli Tıp Kurumu, kronik hastalıkları ve yaşları nedeniyle uzun süre efor gerektiren durumlar ve stresli ortamlarda, sanıkların kardiyak-nörolojik hastalıklarının hayati tehlike yaratabileceğini ve doktor eşliğinde mahkemeye gelerek ifade vermeleri durumunda dahi, hayati tehlike riskinin gerçekleşmesi halinde, tıbbi müdahalenin yeterli olmayabileceğini bildirmişti.

Adli tıp kurumunun raporuna göre, Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, sanıkların ifadelerinin sesli ve görüntülü iletişim teknolojisiyle alınmasını talep etmiş, müdahil avukatları ise raporu kabul etmeyerek ”bağımsız sağlık kuruluşlarından rapor alınmasını” istemişti.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi de sanıkların üniversite hastanelerine sevk edilmesine, gerektiğinde doktor ve sağlık ekipmanıyla mahkemeye gelerek ifade vermeleri durumunda hayati tehlikeyle sonuçlanacak bir durumun oluşup oluşmayacağına ilişkin rapor alınmasına karar vermişti.

AA