Duruşmalara Başörtüsüyle Girebilecek

Hukuk
Türkiye’de ilk kez Elazığ Barosu’nda başörtülü stajer avukat Esra Soylu, başörtülü olarak ruhsat aldı. Avukat Soylu, “Yeminimi başörtülü yaptım. Ruhsatımı aldım. Bundan sonra melsek ...
EMOJİLE

Türkiye’de ilk kez Elazığ Barosu’nda başörtülü stajer avukat Esra Soylu, başörtülü olarak ruhsat aldı. Avukat Soylu, “Yeminimi başörtülü yaptım. Ruhsatımı aldım. Bundan sonra melsek hayatıma başörtülü devam edeceğim. Duruşmalara da başörtülü gireceğim. Çok mutlu oldum. Aslında normal olan bir şey. Bu hakkımız olan şey bize lütufmuş gibi geliyor” dedi.

Elazığ Barosu’na bağlı stajyer avukat Esra Soylu, Elazığ Baro Başkanı Avukat Adnan Demir’in makam odasında gerçekleşen yemin töreninde avukatlık ruhsatnamesini Baro Başkanı’nın elinden aldı. Soylu’ya avukatlık cübbesini bizzat giydiren ve tebrik eden Başkan Adnan Demir, başörtüsü sorununun Türkiye’nin kanayan bir yarası olduğuna dikkat çekerek, 21. Yüzyıl’da bu konuyu tartışacak ülkenin zamanının olmadığını söyledi. Demir, “Kangrene dönüşen bir konuda kısır döngü tartışmalar yapılmış ve yeterince çözüme kavuşturulmamıştır. Bu yemin töreni ile biz tartışmalara ve hukuka aykırılığa son vermişiz diye düşünüyorum. Özgürlüklerin temsilcisi olan baroların başörtüsüne engel olması düşünülemez. Kadın avukatların başörtüsü takmaları inanç özgürlüğü gereğidir. Bu kapsamda avukatlık mesleğine engel olan herhangi bir hüküm yoktur. Özellikle Danıştay içtihatıyla yasa sürdürülmeye çalışılmaktadır. Hukukçuların özgürlükleri genişletmesi gerekirken daraltmaya çalışmasını biz kabul edemeyiz. Barolar insanların dinini, inancını, görüşünü, sorgulayamaz. Her üyesine eşit yaklaşarak savunmada sınırsız bir şekilde elinden gelen çabayı sergilemek zorundadır. Bu uygulama Türkiye de bir ilktir. Umarım, Elazığ Barosu’nun bu uygulamasıyla bu sorun ortadan kalkar” diye konuştu.

“DURUŞMALARA DA BAŞÖRTÜLÜ GİRECEĞİM”

Başörtüsü sorunun ciddi bir insan hakkı ihlali olduğunu aktaran Esra Soylu, “Gittiğimiz yerlerde tedirginlik yaşıyoruz. Ancak bunu bize kimsenin yaşatmaya hakkı yok. Baro Başkanımıza yemin ederken sıkıntı olup olmayacağını sordum. Bana her türlü desteği vereceğini söyledi ve ‘Dik duruşunu bozma’ dedi. Ben de gelip yeminimi ettim. Ben çok mutlu oldum. Aslında normal olan bir şey. Bu hakkımız olan şey bize lütufmuş gibi geliyor. İçimi acıtan şu, normal olan şeyin Türkiye’de gündeme oturması. 

Yeminimi başörtülü yaptım. Ruhsatımı aldım. Bundan sonra melsek hayatıma başörtülü devam edeceğim. Duruşmalara da başörtülü gireceğim” dedi.

Konuşmaların ardından Baro Başkanı Adnan Demir, stajyerliği biten avukat Esra Soylu’ya cüppesini giydirip ruhsatını verdi.

Dinihaberler.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme