İsrail’den özür enerjisi

Mehmet Ali Berber’in haberi 

İsrail’in bize muhtaç olduğunu söyleyen Bakan Yıldız, "Türkiye üzerinden taşınmazsa o proje fizibl olmaz" dedi.

İsrail, özür sonrası ilk hamlesini yaparak Türkiye’ye 16 milyar metreküp (m3) doğalgaz sevkiyatı için hazır olduğu mesajını verdi. Üst düzey kaynaktan alınan bilgiye göre teklif özel sektör aracılığıyla geldi. Ankara’nın cevabı ise "Özür sonrası uygulamalar ve siyasi normalleşme öncelikli şart. Sonra enerjide işbirliği neden olmasın" oldu. Enerji Bakanı Taner Yıldız, süreci izledikleri bilgisini verdi. İsrail’in teklifi Azeri gazını Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP kadar büyük bir proje anlamına geliyor. Anlaşma sağlanırsa Türkiye, Avrupa’ya İsrail gazının geçişinden taşıma geliri kazanacak.

TANAP KADAR SEVKIYAT
Sevkıyatı gündemde olan doğalgaz miktarı yıllık 15-16 milyar m3. Türkiye geçtiğimiz yıl 50 milyar m3 doğalgaz tüketmişti. TANAP’ta 16 milyar m3 doğalgaz taşınacak. Bu miktar Türkiye’nin arz güvenliği açısından da önemli. İşbirliği gündeme gelirse önce fiyat pazarlığı yapılacak.

YENİ PROJELERE AÇIĞIZ
Enerji Bakanı Taner Yıldız, İsrail gazının Türkiye olmadan verimli taşınamayacağını söyledi. Bakan Yıldız, Irak petrolünü taşıyan Kerkük-Ceyhan’da 70 milyon tonluk hattaki kapasitenin dolması halinde yeni projelere açık olduklarını bildirdi.

Sabah