Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak

Yurtdışı Eğitim
Hazırlayan: Pınar Yıldız Lisans eğitiminizi tamamladınız ya da son sınıftasınız ve  yüksek lisans eğitiminize yurtdışında devam etmek istiyorsunuz. Ancak nasıl adım atacağınızı ve nereden ba...
EMOJİLE

Hazırlayan: Pınar Yıldız

Lisans eğitiminizi tamamladınız ya da son sınıftasınız ve  yüksek lisans eğitiminize yurtdışında devam etmek istiyorsunuz. Ancak nasıl adım atacağınızı ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. O halde doğru yerdesiniz! Sizin için yurt dışında yüksek lisans eğitiminin nasıl yapılacağını, bunun için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini araştırdık. İşte gerekli temel şartlardan okul ücretlerine kadar bilmeniz gereken herşey…

Yurt dışında Yüksek Lisans eğitimi, Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra ülkelere göre full-time 1 veya 2 yıl devam etmektedir. Bazı ülkelerde 1,5 yıl sürmektedir. Part-time yüksek lisans programları ise 2–4 yıl arası devam edebilir. Ancak, öğrenci vizesi gerektiren ülkelerde Türk öğrenciler sadece “full-time” master programlarına katılabilir. Part-Time master programlarına katılabilmek için ülkede oturum veya çalışma iznine sahip olmaları gerekir.

Yüksek Lisans programları, İngiltere’de “full-time”olarak bir akademik yıl devam eder. Genelde ders izleme süreci 9 ay sürer. Bazı master programlarında yaz dönemi de dersler izlenir ve program 12 ay devam edebilir. Master derslerini başarıyla tamamlayan ve sınavlarını veren öğrenciler, 3-6 ay süren bir tez aşamasına geçerler. Tez aşamasında öğrenci, tez danışmanı hocasınında yardımıyla tezini tamamlar ve tez kurulu tarafından tezinden de geçer not aldıktan sonra yüksek lisans sahibi olur.

Eğitime Kabul Edilme Şartları

Türkiye’den YÖK tarafından tanınan her üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrencileri, yurtdışında master programlarına başvuru yapabilir. Bazı Türk öğrenciler, kendi üniversitelerinden aldıkları diplomaların yurtdışında master yapmasına yeterli olmadı gibi yanlış bir kanıya sahiptirler. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. 4 yıllık bir üniversiteden mezun olan öğrenci hangi üniversiteden olursa olsun yurtdışı yüksek lisans programlarına başvuru yapabilir. Önemli olan yurtdışı üniversitelerin master için istemiş oldukları kriterlere uygun olup olmadıklarıdır.

Bu kriterler yurt dışındaki tüm ülkelerin üniversiteleri için aynıdır.

1. Öncellikle 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
2. Not ortalaması en az 2.2 ve üzeri olmalıdır
3. Yurt dışında master yapmak istediği bölümün eğitimi dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalıdır.

Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir ancak eğitim başlamadan belgenin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerinden mezun olanlardan resmi TOEFL veya IELTS belgesi istenmeyebilir.

Yukarıdaki temel kriterlere sahip her öğrenci yurtdışında master programlarında başvuru yapabilir.

Yüksek Lisans Programlarına Kabul için Gerekli Evraklar

• Mezun ise, iyi derecede bir lisans diploması- 4. sınıf öğrencileri eğer Haziran döneminde mezun olacaklar ise başvurularını yapabilirler
• Not dökümü- Transkript
• İngilizce yeterlilik belgesi (Toefl 213 (550) – IELTS en az 6) veya diğer ülkeler için ülkenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi
• 2 adet referans
Kendinizi ve yüksek lisans amaçlarınızı tanıtan bir “Essay” örneğidir.

En çok tercih edilen ülkeler Amerika, İngiltere, Kanada ve Avustralya’dır. Ayrıca; Hollanda, Almanya, İspanya, Fransa, İsviçre, İtalya ve İsveç’te İngilizce eğitim dilinde yüksek lisans eğitimleri verilmektedir.

Öğrenciler yurt dışında yüksek lisans eğitimine üç şekilde yerleştirilebilirler:

1. Doğrudan Yerleştirme: Akademik olarak master eğitimi almaya uygun ve dil seviyesi yüksek olan adaylar doğrudan yerleştirilirler. Ancak 6-8 ay öncesinden başvuru yapılması gerekmektedir.

2. Şartlı Yerleştirme: Akademik olarak master yapmaya uygun ancak henüz herhangi bir dil yeterlilik sınavına girmemiş öğrenciler, dil sınavına girmeleri koşuluyla programa kabul edilirler.
3. Yurt dışında bir hazırlık ya da dil kursuna devam ederken yerleştirme: Öğrenci öncelikle, Foundation, Pre-master ya da Pre-MBA gidi gitmekte olduğu programları tamamlamalıdır.Sonrasında danışmanlar yardımıyla almak istediği programi belirleyebilmekte ve eğitimine devam edebilmektedir.

Yurt Dışındaki Üniversitelerin Genel Şartları

Amerikan Üniversitelerinde yüksek lisans yapacak öğrencilerden pek çok üniversite GRE veya GMAT sınav neticesi isteyebilir. Bu sınavlar Kanada Üniversiteleri tarafından da istenebilir.
Ancak, İngiltere ve Avustralya üniversitelerinden birkaçı haricinde bu sınav neticeleri istenmez. Amerika ve Kanada üniversitelerine yüksek lisans başvurusu için tüm kriterlerin tamamlanması gerekir; örneğin, mezuniyet, TOEFL veya IELTS sınav sonucu, GMAT vey GRE sonucları eksiksiz olmak koşuluyla başvuru yapılmalıdır.

Amerika ve Kanada’da pek az üniversite bunlardan birisi veya birkaçı eksik olursa “şartlı kabul” verir. Ancak, İngiltere ve Avustralya üniversitelerinin büyük kısmı, öğrencinin bir veya birkaç şartı gerçekleştirmemiş olmasına rağmen “şartlı kabul-conditional acceptance” vermektedir. Öğrenci, kendisine sunulan şartları, belirli bir tarihe kadar- deadline- tamamlayıp üniversiteye sunduğu takdirde “conditional offer” “unconditional offer” e dönüşür.

Amerika’da Yüksek Lisans

Amerika master programlarında yabancı öğrenci olmasına rağmen İngiltere ve Avustralya’ya oranla daha azdır. Amerika’da çok fazla sayıda üniversitede master programları verilmektedir. Özel Üniversiteler ve Devlet Üniversiteleri pek çok farklı alanda yüksek lisans eğitimi vermektedir. Ancak, bazı özel üniversitelerden alınan yüksek lisans derecelerine YÖK tarafından denklik verilmemektedir.

Şartları

Amerikan Üniversitelerinde yüksek lisans yapacak öğrencilerden pek çok üniversite GRE veya GMAT sınav neticesi isteybilir. Ancak; Avustralya üniversitelerinden birkaçı haricinde bu sınav neticeleri istenmez. Amerika üniversitelerine yüksek lisans başvurusu için tüm kriterlerin tamamlanması gerekir;

Örneğin; Mezuniyet, TOEFL veya IELTS sınav sonucu, GMAT ve GRE sonucları eksiksiz olmak koşuluyla başvuru yapılmaldır. Amerika pek az üniversite bunlardan birisi veya birkaçı eksik olursa “şartlı kabul” verir. Amerikan üniversitelerine giriş, tek bir sınavın sonucuna değil, birçok faktöre bağlıdır.

Bunlar şöyle sıralanabilir:

• Parasal yeterlilik,
• İngilizce bilgi düzeyi,
• Akademik başarı durumu,
• Bilgi ve yetenek testlerinin sonuçları,
• Referans mektupları ve diğer faktörler.

Fiyatlar

Amerika’da yüksek lisans eğitimi 15.000 USD –70.000 USD arasıdır.
Fiyatlar bir yıllıktır. Konaklama ve yemekler dahildir. Amerika’da yüksek lisans eğitimi genellikle 2 yıldır.

İngiltere’de Yüksek Lisans

Genel olarak; yüksek lisasn programlarının 1 yıl sürmesi, üniversite eğitimi sonrası iş hayatına biran önce atılmak isteyenlerin öncelikli tercihi.

Şartları

• İngilizce yeterlilik sınavı olarak TOEFL  IBT‘den daha geleneksel bir tarzı olan IELTS sınavını istemesi de diğer önemli bir tercih sebebi.

• İngiltere’de de diğer ülkelerde olduğu gibi dil+yüksek lisasn modeli uygulanabilinir. İşletme Yüksek Lisans (MBA) programları da 1 yıl sürmekte ve GMAT istenmemektedir.

Yüksek lisans programlarına yabancı öğrencilerin katılımı son yıllarda İngilterede büyük artış göstermektedir. Burada , yüksek lisans programlarını diğer ülkelere göre yabancı öğrencileri de gözönünde bulundurarak hazırlamaktadır.

İngiltere’nin AB üyesi bir ülke olması nedeniyle çok sayıda AB üyesi ülke öğrencisi İngiltere’yi yüksek lisans programları için tercih etmektedir. Ayrıca, İngiltere’de eğitimin diğer ülkelere göre daha kısa sürmesi öğrencilere cazip gelmektedir.

Ayrıca, İngiltere ve Avustralya’nın öğrencilere çalışma izni vermesi ve master sonrası da 1-2 yıl çalışma izni sağlaması tercih edilmelerinde önemli bir etkendir.

Ancak, İngiltere üniversitelerinin büyük kısmı, öğrencinin bir veya birkaç şartı gerçekleştirmemiş olmasına rağmen “şartlı kabul-conditional acceptance” vermektedir. Öğrenci, kendisine sunulan şartları, belirli bir tarihe kadar- deadline- tamamlayıp üniversiteye sunduğu takdirde “conditional offer” “unconditional offer” e dönüşür.

Fiyatlar

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 21.000 USD –60.000 USD arasıdır.
Fiyatlar bir yıllıktır. Konaklama ve yemekler dahildir. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi genellikle 1 yıldır.

Kanada’da Yüksek Lisans

Kanada’daki yüksek lisans programlarının doğası Amerika’daki benzerleriyle aynıdır. Kanada’da yuksek lisans sonrası Vancouver,Toronto ve Montreal’de 1 yıl, içlerinde Halifax’ın da olduğu diğer yerleşim yerlerinde ise çalışma imkanı sağlamakta. Ayrıca sektörel eleman açığı diğer ülkelere oranla daha çok olan Kanada’ ya son dönemde talep oldukça artmıştır.
Kanada üniversitelerine yüksek lisans başvurusu için tüm kriterlerin tamamlanması gerekir;
Örneğin; Mezuniyet, Toefl veya IELTS sınav sonucu, Gmat vey Gre sonuçları eksiksiz olmak koşuluyla başvuru yapılmaldır. Kanada’da pek az üniversite bunlardan birisi veya birkaçı eksik olursa “şartlı kabul” verir.
Kanada’da bazı MBA programları GMAT istememekte. Üstelik 1 yılda bitirebiliyorsunuz.

Fiyatlar

Kanada’da yüksek lisans eğitimi 15.000 USD –45.000 USD arasıdır. (Fiyatlar bir yıllıktır. Konaklama ve yemekler dahildir. Kanada’da yüksek lisans eğitimi genellikle 2 yıldır).

YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS ÜCRETLERİ

Bir öğrencinin yurtdışında lisans veya yüksek lisans (master) eğitimini yapması sırasında karşısına şu masraflar çıkar:

• Okul Ücreti ve Harçlar ( Tuition & Fees)
• Konaklama ve Yemekler ( Room & Board)
• Kitaplar (Books & Supplies)
• Sağlık Sigortası ( Health Insurance)
• Kişisel Giderler (Personal Expenses)
• Computer (Bazı okullar bilgisayar laboratuvarlarını kullandırmak için belli bir ücret almaktadır)
• Transportation

Bu masraflardan Okul ücretleri, harçlar, konaklama (yurtta kalıyorsanız), yemekler ve sağlık sigortası direkt olarak okula ödenmektedir.

Okullar tüm bu ücretleri toplayarak tahmini toplam masraf (Estimated Total Cost) dedikleri bir rakam belirler ve burs başvurunuz yoksa tahmini belirledikleri bu toplam rakamı gösteren bir banka mektubu isterler. Okulların istemiş oldukları bu mektup zorunlu bir mektuptur . Bu mektup teminat mektubu anlamına gelmez. Gerekli prosedürü tamamlamak için gerekli olan bir evraktır. Bu banka mektubu ellerine ulaştığında vize için gerekli formların hazırlanmasına başlarlar. Bu toplam rakam ailenin kafasını karıştırır çünkü okulun web sitesinde gördükleri okul ve konaklama ücretleri farklı olmaktadır. Okulların net toplam rakam belirleyebilmeleri ancak öğrencinin alacağı dersler, kalacağı yurt, almak istediği yemek planı vs detaylar belli olduktan sonra belirlenebilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme