Türkler Erasmus’u Seviyor!

Yurtdışı Eğitim
Avrupa Birliği (AB) Eğitim projeleri arasında yer alan ve 1987 yılından bu yana sürdürülen Erasmus Programı‘ndan faydalanan Türk öğrenci sayısı her yıl artıyor. AB Eğitim ve Gençlik Programları ...
EMOJİLE

Avrupa Birliği (AB) Eğitim projeleri arasında yer alan ve 1987 yılından bu yana sürdürülen Erasmus Programı‘ndan faydalanan Türk öğrenci sayısı her yıl artıyor.

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve AB Türkiye Delegasyonu‘ndan derlediği bilgiye göre, Erasmus Programı‘ndan yararlanan Türk öğrencilerin sayısı da programların tanınmasına bağlı olarak her yıl artıyor.

Geçen akademik yılda (2008/2009), bir önceki yıla göre Türkiye‘den Erasmus Programı‘ndan yararlananların sayısı yüzde 9.4 artarak 6 bin 919‘a ulaştı. Ortalama olarak 5–6 ay bir Avrupa ülkesinde eğitim programlarına katılan yararlanıcıların yüzde 54’ü erkekler oluşturdu.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, katılımcılara son eğitim döneminde AB ortalamasının (ayda 252 Avro) üzerine çıkarak aylık 452 Avro hibe verdiği eğitim programına en çok öğrenci Ege Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi‘nden gitti.

Öğrencilerin yanı sıra geçen yıl bin 52 öğretim elemanı da yurt dışındaki üniversitelerde Erasmus Programı‘ndan yararlanarak ders verdi.

En fazla öğretim elemanı gönderen ilk beş üniversite, Sakarya Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi oldu.