ABD, yurt dışı eğitimde hem en pahalı hem en çok tercih edilen ülke

Yurtdışı Eğitim
HSBC Grubu’nun 15 ülkeden 6 binin üzerinde ebeveyn ile gerçekleştirdiği araştırma, ailelerin çocuklarının eğitimine ilişkin planlarına yönelik çarpıcı bulgular ortaya koyuyor. “Eğitimin Değeri: Gelece...
EMOJİLE

HSBC Grubu’nun 15 ülkeden 6 binin üzerinde ebeveyn ile gerçekleştirdiği araştırma, ailelerin çocuklarının eğitimine ilişkin planlarına yönelik çarpıcı bulgular ortaya koyuyor. “Eğitimin Değeri: Geleceğin Temelleri” raporuna göre; ABD, çocuklarının üniversiteyi yurt dışında okumalarını isteyen ebeveynlerin yaklaşık her ikisinden birinin (%48) ilk 3 tercihi arasında yer alıyor. Buna karşın yurt dışında okuyan öğrenciler için en pahalı ülke olan ABD’de üniversite eğitiminin ortalama yıllık maliyeti 33 bin 215 dolar.

Ülkelere göre yurt dışı üniversite eğitimi verileri

Ailelerin, çocuklarının üniversite eğitimi için en çok tercih ettiği ülkeler

Bahsetme sıklığına göre ülke popülaritesi

Ailelerin eğitim kalitesi, yaşam kalitesi ve iş bulma potansiyeline göre tercih ettikleri ülke sıralaması (en yüksek değerleme 15)

Yabancı öğrenciler için ortalama yıllık üniversite eğitim ücreti (ABD doları)

Eğitimin Değeri Raporu

İkincil araştırma

1. ABD

%48

12,77

33,215

2. Birleşik Krallık

%44

12,71

29,656

3. Avustralya

%38

12,57

26,136

4. Kanada

%23

12,9

30,518

5. Almanya

%20

13,3

0

6. Japonya

%14

12,9

10,978

7. Fransa

%12

12,52

361

8. Singapur

%9

12,95

21,674

9. Çin

%5

11,43

4,186

10. Yeni Zelanda

%5

12,62

24,640

Eğitim kalitesi ve iş bulma potansiyeli en önemli kriterler

Rapora göre; küresel olarak ailelerin, çocuklarının üniversite eğitimi için bir ülkeyi tercih etmelerinde rol oynayan en önemli kriterler arasında eğitim kalitesinin daha yüksek oluşu (%54) veya çocuklarının eğitim aldığı ülkenin daha yüksek iş bulma potansiyeline sahip olması (%26) yer alıyor.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü Başkanı ve CEO’su Allan Goodman, HSBC Grubu’nun küresel çapta gerçekleştirdiği araştırma ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Öğrenciler ve ebeveynler, ABD’de üniversite eğitimi almayı iyi bir yatırım olarak görüyor çünkü en seçkin kolej ve üniversitelerden mezun olmanın yanı sıra İngilizce dil becerisi günümüzün istihdam piyasasında kritik öneme sahip. ABD, 2014-2015 akademik yılında dünyanın her yerinden yaklaşık 1 milyon öğrenci ile en çok yükseköğrenim öğrencisine ev sahipliği yapan ülke oldu ve bu öğrenciler eğitim ücretleri ve yaşam giderleri ile ABD ekonomisine aynı dönemde yaklaşık 30,8 milyar dolarlık bir katkı sağladı.”

“Bugün kendi vatanlarının dışındaki üniversitelere kayıtlı 4,5 milyon öğrenci bulunuyor ve bu sayının 2025 yılında yaklaşık 8 milyona ulaşabileceği tahmin ediliyor. İş bulma potansiyelinin daha yüksek olması, farklı kültürlerle tanışmak, uluslararası deneyim ve dil becerisi kazanmak yurt dışında eğitim görmenin en önemli kazanımlarından bazıları. Dolayısıyla yurt dışında yükseköğrenim görmek, geleceğe yönelik sağlam bir yatırım.”

Ebeveynlerin %35’i üniversite için ‘yurt dışı’ diyor

En çok sayıda yabancı öğrenci ağırlayan ülkelerin devlet ve özel sektör destekli pek çok yatırım barındırdığını vurgulayan Allan Goodman, “Etkili biçimde uygulanan stratejiler kurum kapasitelerinin artırılmasını ve öğrenci değişimini teşvik ediyor. Dolayısıyla pek çok ülke, daha fazla yabancı üniversite öğrencisi çekmek için planlı adımlar atıyor. Çin, Japonya, Türkiye, İrlanda, Malezya, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkeler akademik programlarını, burs inisiyatiflerini ve pazarlama kampanyalarını genişletme veya güçlendirmeye yönelik yatırımlar gerçekleştiriyor” dedi.

Rapora göre dünya genelinde ebeveynlerin üçte birinden fazlasının (%35), çocuklarının üniversite eğitimini yurt dışında almasını istediğini belirten HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Vekili Ayşe Yenel ise, “Öğrenim ücretlerinin yanı sıra yaşam giderlerinin yüksek olduğu dikkate alındığında, erken planlama ve düzenli birikim yapmak ebeveynlerin bu finansal engellerin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir ve çocukları için arzu ettikleri fırsatları yakalamalarını sağlayabilir” değerlendirmesinde bulundu.