Yönetimi böyle protesto ettiler

Olaylar
Lhasa’da bir Budist tapınağı yakınında meydana gelen olayda, Tibetlilerin olaydan 2 dakika sonra müdahale eden yetkililerce hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Çin’in Şizang bölgesinde, Çin ...
EMOJİLE

Lhasa’da bir Budist tapınağı yakınında meydana gelen olayda, Tibetlilerin olaydan 2 dakika sonra müdahale eden yetkililerce hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Çin’in Şizang bölgesinde, Çin yönetimini protesto eden iki Tibetli, kendilerini ateşe verdi.Çin’in resmi haber ajansı Şinhua’nın haberinde, Lhasa’da bir Budist tapınağı yakınında meydana gelen olayda, Tibetlilerin olaydan 2 dakika sonra müdahale eden yetkililerce hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Haberde, Tibetlilerden birinin öldüğü, konuşabilecek durumdaki diğerinin durumunun ise istikrarlı olduğu belirtildi.

Amerika’nın Sesi Radyosu, kendini yakanların Lhasa’daki Nyima Ling adlı bir lokantada çalışan biri 19 yaşında, iki Tibetli olduğunu bildirdi. Hür Asya Radyosu da olayın ardından polis ve paramiliter muhafızların geniş önlemler aldığı Lhasa kentinde durumun gergin olduğunu duyurdu.

EN AZ 34 TİBETLİ KENDİNİ YAKTI

Çin’in Budistlere getirdiği dini kısıtlamalara dikkati çekmek ve Tibet’in sürgündeki manevi lideri Dalay Lama’nın Tibet’e dönmesine izin verilmesini sağlamak amacıyla Mart 2011’den bu yana en az 34 Tibetli kendini yaktı.Dalay Lama bu iddiaları reddederken, muhalif gruplar ve sürgündeki Tibet hükümeti kendini yakma eylemlerinin Çin’in bölge üzerindeki kontrolünü ve dini baskıyı protesto için yapıldığını belirtiyor.

Sadece bazılarının Çin makamlarınca teyit edildiği kendini yakma olayları, Tibet’te meydana gelen biri hariç, genellikle Çin’in Tibetlilerin yoğun yaşadığı bölgelerinde oluyor. Eylemlerin Tibetlilerin Çin yönetiminden duydukları derin memnuniyetsizliğin bir ifadesi olduğunu da belirtiliyor.

KTHaber