Rusya-İran ekseni etkisini artırıyor

Olaylar
Eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, AA muhabirine İsviçre’nin Cenevre kentinde Esed rejimiyle muhaliflerin oluşturduğu&nb...
EMOJİLE

Eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, AA muhabirine İsviçre’nin Cenevre kentinde Esed rejimiyle muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) arasındaki görüşmelerin son durumu ve Rusya ile İran’ın Suriye’deki artan etkisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD‘nin pasif tavrıyla “bölgeye sırtını döndüğü izlenimi verdiğini” belirten Hoca, şöyle devam etti:

“ABD’nin Suriye halkının kurtuluşu açısından büyük öneme sahip güvenli bölgelerin oluşturulmasına karşı çıkması sahayı İranRusya eksenine bırakmaktır. Tabi ki Rusya ve İran bunu bir fırsat bilerek, sadece Suriye’de değil tüm bölgede etkinliklerini sağlamlaştırmaya çalışıyor.” 

“Siyasi çözümde ısrarcıyız”

Hoca, Suriyeli muhaliflerin siyasi çözümde ısrarcı olduğunu vurgulayarak, MYK’nın Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya siyasi geçiş sürecine dair vizyonlarını içeren çalışmayı sunduğunu hatırlattı.

Halid Hoca şunları kaydetti:

“Ne zaman rejimden bir cevap gelirse o zaman görüşmeleri başlatırız. Rejim siyasi geçiş sürecine karşı olduğu için şu anda siyasi çözümden bahsetmek mümkün değil. Uluslararası toplum rejimi ya güç kullanarak ya da baskı uygulayarak siyasi geçiş süreci için masaya getirmeli.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme