Mursi’nin devrilme sebebi uranyum mu?

Olaylar
Emel Özçelik’in haberi  Mısır’da 3 Temmuz’da askeri darbe ile görevden alınan Cumhurbaşkanı Mursi’nin ülkenin kendi elektriğini üretmesi için ‘uranyum satın alma girişimin...
EMOJİLE

Emel Özçelik’in haberi 

Mısır’da 3 Temmuz’da askeri darbe ile görevden alınan Cumhurbaşkanı Mursi’nin ülkenin kendi elektriğini üretmesi için ‘uranyum satın alma girişiminde’ bulunduğu iddia ediliyor. Nükleer silah uzmanı Han’a göre Mursi’nin Mısır’ı kalkındırma planı Rusya, Pakistan ve Hindistan’a ziyaretlerinde gündeme geldi.

Mısır’da ‘ajlpost’ adlı sitede yer alan haberde, Pakistan’ın önde gelen nükleer silahlanma uzmanı Abdülkadir Han, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevden indirilme ve ABD ile İsrail’in buna sessiz kalma sebeplerini açıkladı. Han, ‘Bugüne kadar Mısır konusunda konuşmayı uygun bulmadım. Ancak Mursi’nin neden görevinden indirildiğini artık Mısır halkının bilmesini istiyorum. Muhammed Mursi görevdeyken Rusya, Pakistan ve Hindistan’a ziyarette bulundu. Mursi’nin Rusya’ya yaptığı ziyareti esnasında uranyum konusunda uzlaşma yaptığını ve kendi elektriğini üretmeyi amaçladığını ve yapımı tamamlanınca 3 sene sonra kendilerine bir santralin teslim edileceğine dair anlaşma yaptı’ dedi. Han, ABD ve İsrail’in Mursi’nin bu girişimlerinden haberdar olduğunu ve bu yüzden darbeye ses çıkarmadıklarını vurguladı.

ELEKTRİK KRİZİ SONA ERECEKTİ

Han ayrıca, Mursi’nin bu sayede Mısır’ın sorunu olan elektrik sıkıntısını gidereceğini ve tüm Afrika kıtasına yetecek elektrik üretimi sağlamayı hedeflediğini belirtti. Diğer yandan Han yaptığı açıklamada, Mursi’nin Hintli birçok bilimadamı ile görüştüğünü ve anlaştığını, Mısır’da sanayi ve silah üretimi ile ilgili bir devrim yapma niyetinde olduğunu, Mısır halkınının bundan habersiz olduğunu kaydederek, Mursi’nin nükleer konusunda da Rusya Devlet Başkanı Putin’le de anlaştığını söyledi.

Öte yandan Mısır’da Mursi hakkında yeni bir dava açıldı. Davada Mursi, seçim kampanyası sırasında ‘Nahda (Diriliş) Projesi’ adı altında gündeme getirdiği seçim vaatlerini yerine getirmemekle suçlanıyor. Mursi, 2012’de açıkladığı ‘Nahda Projesi’ kapsamında Mısır’ın kronik sorunlarından ekmek fiyatları, trafik, güvenlik, temizlik ve akaryakıt gibi problemleri ‘100 günde’ çözeceğini vaadetmişti.

Yeni Şafak