Kız Çocuklarını Daha Doğmadan Öldürüyorlar

Olaylar
Daily Telegraph gazetesi manşetten yer verdiği özel haberinde, İngiltere’de kimi doktorların bebeğin cinsiyeti doğrultusunda gelen talep üzerine kürtaj yaptığını ve bu durumu sorgulamadığını anl...
EMOJİLE

Daily Telegraph gazetesi manşetten yer verdiği özel haberinde, İngiltere’de kimi doktorların bebeğin cinsiyeti doğrultusunda gelen talep üzerine kürtaj yaptığını ve bu durumu sorgulamadığını anlatıyor.

Gazete bu tür uygulamalar yasadışı olsa da kimi kliniklerin sahte belge hazırlayıp işlemleri yaptığını yazıyor. Gazete, bu uygulamanın sosyal ve kültürel nedenlerle yaygın bir hal almaya başladığı yolundaki kaygılar üzerine ülkenin değişik yerlerinde dokuz farklı klinikte gizli çekimler yaptıklarını vurguluyor.

Bu görüntülerin bir bölümünü, gazetenin internet sitesinden izlemek de mümkün.
Avrupa Konseyi geçen sene İngiltere dahil tüm üyelerini bebek bekleyen ailelere cinsiyete bağlı kürtajı engellemek için bebeğin cinsiyetini söyleme politikasına son vermeye çağırmıştı.
O tarihten bu yana bir çok hastane bu tür bilgileri açıklamıyor.
Daily Telegraph gazetesi, İngiltere’de kürtaj 24 haftaya kadar yasal olsa da gebeliğe cinsiyete dayalı son verilmesinin hukuk dışı olduğunu hatırlatıyor.
Sağlık Bakanı Andrew Lansley, iddiaların kendisini kaygılandırdığını söylerken "Cinsiyet ayrımcılığı hukukdışı ve ahlaken yanlıştır. Bu konunun derhal araştırılması talimatı verdim." diye konuştu.

BBC Türkçe