Kerkük’teki rehine operasyonu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Kerkük’ün Havice ilçesindeki hapishaneye düzenlenen operasyonda kurtarılan 69 rehinenin görüntülü ifadelerini yayınladı.

Güvenlik Ajansı’nca yayımlanan görüntülerde ifadelerine yer verilen rehineler, terör örgütü DAEŞ tarafından alıkonulma süreçlerini ve hapishanede yaşadıklarını anlattı.  

 Rehinelerden Haviceli Sahir Abdullah, görüntüdeki konuşmasında DAEŞ’in kendilerine ağır işkenceler uyguladığını belirterek, “Bize uygulanan muamelenin Müslümanlıkla hiçbir bağlantısı olamaz. Güneşi görmemize izin vermiyorlardı. Sürekli olarak infaz edileceğimizi söylüyorlardı. Birkaç arkadaşımızı götürüp bir daha getirmediler. Kürdistan bölgesi asayiş güçlerine, ABD askerlerine ve Başkan Mesut Barzani’ye teşekkür ediyorum” dedi.

“Suçlarımızı itiraf etmemiz için elektrik veriyorlardı”

Yine Haviceli Ahmet Muhammet Mustafa isimli rehine de örgüt tarafından 5 kez alıkonulduğunu ifade ederek, “Her defasında 15-19 gün tutuluyordum. En son alındığımda ise Peşmerge güçleri ile ABD askerleri beni kurtarana kadar 3 ay tutuldum. Suçlarımızı itiraf etmemiz için bize elektrik veriyorlardı. İtiraf edince de akıbetimiz ölüm oluyordu. Her gün aramızdan 5-6 kişiyi infaz ediyorlardı. Biz sadece kurşun seslerini duyuyorduk. Bir gün kucağında çocuğuyla bir kadın getirdiler. Çocuk sürekli ağlıyordu. Kadın zinayla itham ediliyordu. Sorgusuz sualsiz infazına hükmettiler.” diye konuştu.

 Hasan Hüseyin Muhammet ise, 5 ay önce örgüt tarafından alıkonulduğunu anlatarak, “5 ay boyunca hiç güneş görmedik. Bize karşı muameleleri çok sertti. Kafamıza silah dayayarak itirafta bulunmamızı istiyorlardı. Halkımızdan birçok kişi, yapılan işkenceler neticesinde itirafta bulunuyorlardı ve infazları uygulanıyordu” ifadelerini kullandı.

“Kardeşimi vahşice katlettiler”

Polis memuru Saad Halef Ali de, örgütün asker olan kardeşini vahşice katledildiğini belirterek “Bana sadece cesedin boyun kısmını verdiler, bedeni kaldı. Ben de onu toprağa gömdüm. Zindandayken gelip bize idam edileceğimizi söyleyerek bunu ailemize mektupla bildirmemizi istediler. Ben de gece geç saatlerde mektubu imzalayıp teslim ederken Peşmerge güçleri ve ABD askerlerinin operasyonuyla kurtarıldım” sözlerini kaydetti.

Kurtarılan rehinelerden Muhammet Abit el-Cuburi de şunları anlattı:

“DAEŞ, ölüm fermanımızı imzalamıştı. Peşmerge gelmeseydi, çoğumuz şimdi idam edilmiş olacaktık. Bu nedenle hepimiz bundan sonra Kürdistan bölgesinin askerleriyiz. Mesut Barzani’nin emrindeyiz. Hepimiz savaş eğitimi aldık. Bizi silahlandırsınlar, DAEŞ’e karşı savaşmaya hazırız.” 

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kerkük’ün güneybatısındaki Havice ilçesinde DAEŞ’in elindeki yaklaşık 70 kişilik Kürt bir grubu kurtarmak için operasyon düzenlendiği belirtilmişti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansından yapılan açıklamada ise koalisyon güçlerinin desteğiyle düzenlenen operasyonda 69 rehinenin DAEŞ’in elinden kurtarıldığı bildirildi. Ayrıca 1 ABD askerinin hayatını kaybettiği ve 3 Peşmergenin yaralandığı operasyonda 20 DAEŞ militanının öldürüldüğü ve 6 militanın sağ ele geçirildiği ifade edilmişti.