İspanya’da selfie çeken şeytan heykeline tepki: Fazla sevimli

Olaylar
Segovia kentinde yapılması planlanan bronz heykel, şeytanın kentin ünlü bir köprüsünü inşa etmesi için nasıl kandırıldığını anlatan yerel bir efsaneye atıfla yapılıyor.   Kent sakinlerinden 5400&...
EMOJİLE

Segovia kentinde yapılması planlanan bronz heykel, şeytanın kentin ünlü bir köprüsünü inşa etmesi için nasıl kandırıldığını anlatan yerel bir efsaneye atıfla yapılıyor.

 

Kent sakinlerinden 5400’den fazla kişi, heykelin iptal edilmesi için bir dilekçe imzaladı. Dilekçede şeytanın elindeki telefonla ‘sevimli’ gösterildiği, ‘şeytanın yüceltildiği’ ve bu nedenle ‘Katolikleri incittiği’ söyleniyor.

Dilekçede ayrıca, şeytanın ‘itici ve adi’ gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor.

 

HEYKELTRAŞ: 21. YÜZYILDAYIZ!

Belediye Meclisi üyesi Claudia de Santos, heykele gösterilen tepkiyi hoş karşılamadığını belirti ve başlatılan imza kampanyasına rağmen yapımına devam edileceğini söyledi.

Santos, El Pais gazetesine verdiği röportajda “21. yüzyılda böyle bir şey düşünebildiklerine inanamıyorum” dedi.

 

 

Heykeltraş José Antonio Abella ise Santos’unkine benzer bir açıklama yaparak “Bu 21. yüzyıl! Bu heykel, arkadaş canlısı ve gülümseyen bir şeytan karikatürü. Heykelin dini duygulara saldırdığını söylüyorlar. Bunun dinle hiçbir ilgili yok” şeklinde konuştu.

 

Heykelin turist çekmeyi amaçladığını belirten Albella, “İnsanların Segovialı çocuklara okullarda öğretilen bir halk söylencesi için yapılan bir heykele böylesine karşı çıkması inanılmaz” dedi.

Doktorluk yaptıktan sonra emekli olunca heykel yapmaya başlayan Abella ayrıca “Segovia’yi seviyorum. 30 yıl burada yaşadım ve bu heykeli sonradan seçtiğim memleketim olduğundan Segovia’ya teşekkür etmek için yaptım. Para falan da almadım” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme