Hristiyanlardan IKBY referandumuna tepki

Olaylar
Irak’ın Kerkük ve Musul vilayetlerinde yaşayan Hristiyanların büyük bölümünün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY), kendi bölgelerinde referandumdüzenleme planına karşı ç...
EMOJİLE

Irak’ın Kerkük ve Musul vilayetlerinde yaşayan Hristiyanların büyük bölümünün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY), kendi bölgelerinde referandumdüzenleme planına karşı çıktığı belirtildi.

Süryani Demokratik Hareketi Başkan Yardımcısı ve Irak Parlamentosu Kerkük Milletvekili İmad Yohanna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Hristiyanların çoğunlukta yaşadığı bölgelerde referandum yapılmasını istemiyoruz. Halkımızın geleceğini koruyacak bir garantiyi bu referandumda görmediğimiz için reddediyoruz.” dedi.

“Tüm Hristiyanlar adına kimse karar veremez”

IKBY Yüksek Referandum Heyeti’nde yer alan Hristiyan üyenin kendilerini temsil etmediğini söyleyen Yohanna, söz konusu üyenin kişisel çıkarları için heyette yer aldığını ve Hristiyanların çoğu tarafından desteklenmediğini belirtti. Yohanna, “Bir tek kişi üzerinden tüm Hristiyanlar adına kimse karar veremez.” ifadesini kullandı.

Terör örgütü DEAŞ’ın saldırılarından dolayı Musul ve Kerkük’teki birçok Hristiyan’ın evlerini terk edip güvenli bölgelere sığındığını hatırlatan Yohanna, “Hristiyanlar iç göçmenken, onların bölgelerinde referandum yapılması haksızlıktır. İstikbalini garantiye almayan bir milletin iç göçmen durumu resmen suistimal ediliyor.” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme