Esed: “ABD bombardımanı kesinlikle kasıtlıydı”

Sputnik’in Associated Press kaynaklı haberine göre Beşar Esed, ABD’nin, Suriye’de Rusya ile işbirliği yapma amacı taşımadığını, Washington’ın Ahrar’uş Şam’ı IŞİD’le mücadeleyi kendi planlarını hayata geçirmek için kullandığını vurguladı. Esed, “Eğer Nusret Cephesi ya da IŞİD’e saldırırlarsa Suriye’deki duruma ilişkin bir kozu kaybedeceklerine inanıyorlar. Bu nedenle de ABD’nin Suriye’deki teröristlerle savaşmak için Rusya’ya katılacağına inanmıyorum” dedi.

ABD’NİN ESED ASKERLERİNİ VURMASI

ABD’nin Esed rejimi askerlerini vurması ile ilgili ise “kesinlikle kasıtlıydı” diyen Ese dşunları söyledi:
“Bu, bir uçağın bir kereliğine yaptığı bir kaza değil. Dört uçak Suriye askerlerinin mevzilerini neredeyse bir saat ya da bir saatten daha uzun bir süre bombaladı. Bir hatayı bir saatten uzun süre yapmazsınız. Bu birincisi. İkincisi de belirli bir yeri saldırmadılar, çok sayıda tepeden oluşan kocaman bir yere saldırdılar ve yakınlarında teröristler yoktu. Bununla birlikte Amerika’nın hava saldırısından hemen sonra IŞİD militanları da saldırdı. Amerika’nın o noktaya saldıracağını nasıl bilebilirler? Bu nedenle de saldırı, iddia ettikleri gibi yanlışlıkla değil, kesinlikle kastiydi.

ABD-RUSYA ANLAŞMASI

Esed, “ateşkes” şeklinde tanımlanan ABD-Rusya anlaşmasının sonuçsuz kalmasının sorumlusunun Şam ve Moskova olmadığını söyledi.

Habere göre Beşar Esed “yeni bir ateşkes girişimi” ile ilgili şunları söyledi:
Tüm operasyonlarımızı durdurmaya kararlı olduğumuzu duyurduk, ya da sizin dediğiniz gibi ateşkes, ama bu Suriye ya da Rusya ile ilgili değil. Bu ABD, IŞİD ile El Kaide bağlantılı örgütler, Türkiye ve Suudi Arabistan’la ilgili. Kamuya kararlı olmadıklarını açıkladılar. Ayrıca bu operasyonların durdurulması için başlatılan ilk girişim değil. İlk girişim geçen şubat ayında yapıldı ve bence ABD yüzünden başarısız oldu. ABD’nin Suriye’deki şiddetin sonlandırılmasıyla gerçekten ilgilemediğine inanıyorum.”

BM TIRLARININ VURULMASI

Konu ile ilgili Şam ve Moskova’nın sorumlu olmadığını belirten Esed şunları söyledi: “Daha önce böyle bir şey hiç olmadı o yüzden neden Ruslar ya da Suriyeliler böyle bir şey yapsın? Hayır, bu bir iddia. Ve Beyaz Saray’ın dün yönelttiği bu iddiayla Rusya ve Suriye suçlanıyor. Bu bağlamda, Suriye’deki çatışmalarla ilgili Amerikalı yetkililerin söylediklerinin hiçbir güvenirliği yok. Ne söylerse söylesinler sadece yalan, hiçbir temeli yok.

Saldırının gerçekleştirildiği bölgenin muhaliflerin kontrolünde olduğunu hatırlatan Esed, konvoyun güvenliğinden buradaki muhaliflerin sorumlu olduğunu belirtti. Esed, “Ne olduğuyla ilgili hiçbir bilgimiz yok. Gördüğümüz tek şey yanan bir araba ve tahrip edilmiş TIR’ların görüntüsü, başka bir şey değil” diye de ekledi.

SURİYELİLERİN GERİ DÖNMESİ

Esed, “Gelecek birkaç ay içinde Suriye’deki durumun sığınmacıların geri döneceği şekilde değişeceğine inanıyor musunuz?” sorusunu ise şöyle cevapladı: “Hayır. Çünkü birkaç ay içinde (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın ABD rejiminin ya da genel olarak Batı rejimlerinin, tabii ki Suudi Arabistan ve Katar’ın, teröristlere destek vermeyi keseceğine inanmıyorum. Bunun gelecek iki ay içinde yaşanacağını zannetmiyorum.”

“RUSYA’NIN MÜDAHALESİNİN ARDINDAN ÇOK DAHA İYİ HİSSETTİK”

Ayrıca Esad, “Rusya’nın müdahalesi ve Suriye ordusuna destek vermesinin ardından, yasal olarak tabii, çok, çok daha iyi hissettik. Çok sayıda kenti ele geçirdik” diye konuştu.