Endonezya’da kül bulutu

Olaylar
Endonezya’nın Lombok Adası’nda bulunan Rinjani Yanardağı’nın tekrar faaliyete geçmesi üzerine iki turistik adada havaalanları kapatıldı. Ulusal Afet Zararlarını Azaltma Ajansı Sözcüs...
EMOJİLE

Endonezya’nın Lombok Adası’nda bulunan Rinjani Yanardağı’nın tekrar faaliyete geçmesi üzerine iki turistik adada havaalanları kapatıldı.

Ulusal Afet Zararlarını Azaltma Ajansı Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, yaptığı açıklamada, dün tekrar faaliyete geçen Rinjani Yanardağı’ndan püsküren küllerin 3 bin 500 metre yüksekliğe kadar ulaştığını belirterek ‘Bali Adası’nda bulunan Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı ile Lombok Adası’nda bulunan Mataram Selaparang Havaalanı uçuşlara kapatıldı’ dedi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Julius Barata da küllerin görüş mesafesini olumsuz etkilediğini ifade ederek Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı’nın en az yarına kadar faaliyet göstermeyeceğini kaydetti.

Bali ve Lombok adalarındaki uçak seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle binlerce turistin bu adalarda mahsur kaldığı belirtildi.

Rinjani Yanardağı en son temmuzda faaliyete geçmiş, 5 kilometre yüksekliğe ulaşan kül bulutları nedeniyle uçak seferleri iptal edilmiş yaklaşık 50 bin yolcu havaalanlarında mahsur kalmıştı.

‘Pasifik Ateş Çemberi’ adı verilen deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya’da 120’den fazla aktif volkan bulunuyor.