Burkina Faso’da restorana saldırı: 18 ölü

Olaylar
Burkina Faso‘nun başkenti Vagadugu‘da bir restorana yapılan silahlı saldırıda 18 kişi yaşamını yitirdi. Burkina Faso İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Remis Dandjinu, ...
EMOJİLE

Burkina Faso‘nun başkenti Vagadugu‘da bir restorana yapılan silahlı saldırıda 18 kişi yaşamını yitirdi.

Burkina Faso İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Remis Dandjinu, basına yaptığı açıklamada, Vameh Kurumah Caddesi’ndeki restorana gece saatlerinde silahlı saldırı düzenlendiğini söyledi.

Saldırıda 18 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin yaralandığını ifade eden Dandjinu, olayın terör eylemi olduğunu ancak saldırgan sayısının tam olarak bilinmediğini belirtti.

Dandjinu, 3 saldırganın polis tarafından etkisiz hale getirildiğini ancak restoranda halen mahsur kalanların bulunduğunu ifade etti.

Emniyet yetkilisi Guy Ye de 3 veya 4 silahlı saldırganın restorana motosikletlerle geldiğini, restorandakilere rastgele ateş ettiğini bildirdi.

BBC, hastane kaynaklarına dayandırdığı haberde, ölenlerden birinin Türk olduğunu belirtti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

İletişim Bakanı Dandjinu: Saldırganlara yönelik operasyon sona erdi

Burkina Faso İletişim Bakanı Dandjinu,  güvenlik güçlerinin, Vameh Kurumah Caddesi’ndeki restorana gece saatlerinde silahlı saldırı düzenleyenleri etkisiz hale getirmek amacıyla yoğun çalıştığını ifade etti.

Saldırganlara yönelik operasyonun sona erdiğini kaydeden Dandjinu, güvenlik güçlerinin olay yerindeki inceleme çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Devlet Başkanı Kabore saldırıyı kınadı

Burkina Faso Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore, başkent Vagadugu’da bir restoranı hedef alarak 18 kişinin ölmesine neden olan saldırıyı kınadı.

Dışişleri BakanlığıTerörist saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Burkina Faso’nun başkenti Vagadugu’da dün gece meydana gelen ve çok sayıda masum insanın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan terörist saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Saldırıda bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesinden ve bir vatandaşımızın da yaralanmasından ayrıca büyük üzüntü duyulmuştur.” ifadesi yer aldı. 

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Burkina Faso halkına başsağlığı ile yaralananlara acil şifa dileğinde bulunulan açıklamada, “Türkiye son yıllarda uluslararası terörün hedefi haline gelen Burkina Faso’ya desteğini ve dayanışmasını sürdürecektir.” mesajı paylaşıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme