1166 mahkuma Kadir Gecesi affı

Olaylar
Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında Milli İstihbarat Bakanı Yaylım Berdiyev, af konusunda bilgi verdi. Berdiyev, bu seneki af yasası kapsamında çeşitli suçlardan hüküm ...
EMOJİLE

Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında Milli İstihbarat Bakanı Yaylım Berdiyev, af konusunda bilgi verdi. Berdiyev, bu seneki af yasası kapsamında çeşitli suçlardan hüküm giymiş 1166 mahkumun özgürlüğüne kavuşacağını kaydetti.

Yasayı imzalayan Türkmen lider Berdimuhamedov, çeşitli suçlardan hüküm giyip pişmanlık duyan vatandaşları affetme geleneğini yıllardır sürdürdüklerini belirtti.

Aftan yararlanacak mahkumların Kadir Gecesini aileleriyle birlikte geçirmesi için tüm imkanların sağlanması yönünde güvenlik birimleri yetkililerine talimat veren Gurbangulı Berdimuhmedov, sözkonusu vatandaşların topluma yeniden kazandırılması ve istihdam sağlanması için de çaba sarf ettiklerini söyledi.

1994 yılından beri devam eden Kadir Gecesi affı kapsamında şu zamana kadar 25 bine yakın tutuklu aftan yararlanarak özgürlüğüne kavuştu. Ayrıca, ülkede her yıl Bağımsızlık Bayramı, Tarafsızlık Bayramı, Bayrak Bayramı ve Anayasa Bayramları dolaysıyla çıkartılan aflardan yararlanarak binlerce mahkum ailelerine kavuşuyor.

AA