Yeni Model İçin 50 Bin Müşteriye Özel Mektup

Otomobil
Ford Otosan, bu alana önem veren, dünyadaki uygulamaları birkaç ay içinde Türkiye’ye adapte eden şirketlerden biri. Ancak yeni modeli Focus için bilinen mektup yöntemini yeniden hayata geçirdi. ...
EMOJİLE

Ford Otosan, bu alana önem veren, dünyadaki uygulamaları birkaç ay içinde Türkiye’ye adapte eden şirketlerden biri. Ancak yeni modeli Focus için bilinen mektup yöntemini yeniden hayata geçirdi. Şirket, dünyada yılda 2 milyon satması beklenen yeni Focus için Türkiye’de 50 bin müşteriyi kapsayan özel bir çalışma yaptı.

Buna göre son 2 yılda yetkili servislere gelenler ile 2008-2009 yıllarında bayilerden Focus satın alanlar tespit edildi. Böylece yeni Focus için en hızlı, en yeni hedef kitle ortaya çıkarıldı. Pazarlama birimi bu 50 bin müşteriye özel zarf içinde ‘teklif’ sundu. Özel müşteri grubu içinden üçüncü nesil Focus’u mayıs ve haziran ayı içinde satın alanlara bin 500 TL değere sahip bir yıllık F Kasko hediye edilecek.

Yeni Focus’un tanıtımını yapan şirket Genel Müdürü Nuri Otay, Ford Motor’un belirlediği One Ford (tek Ford) stratejisi çerçevesinde yeni modelin büyük önem taşıdığını söyledi. Ford’un gerçek dünya otomobili olarak lanse ettiği yeni Focus’un geliştirilmesi aşamasında Ford Otosan Ar-Ge merkezinin de değerlendirildiğini anlatan Otay, 120’den fazla ülkede satılacak yeni modelin motor çarpma testlerinin Gebze’de yapıldığını kaydetti. Dünyada yüzde 80 ortak parça ile üretilecek olan yeni Focus, 3 kıtada banttan inecek ve Türkiye’ye Almanya’dan ithal edilecek.

Nuri Otay, yeni Focus’la birlikte bir üst sınıfta bulunan birçok teknolojinin yola çıktığını belirterek, Ford’un otomotiv teknolojilerini yaygınlaştırdığını ve demokratikleştirdiğini kaydetti. Yeni model için Avrupa’ya benzer bir satış stratejisi izlediklerini ifade eden Otay, "Bu yüzden yıl sonuna kadar hem yeni hem de mevcut Focus’u satmaya devam edeceğiz. 10 bin yeni Focus, 15 bin mevcut Focus olmak üzere yıl sonunda 25 binlik satışa imza atmak istiyoruz. 9 yıldır iç pazarın lideriyiz. Binek sınıfında bu yıl 6 yeni model ortaya çıkardık. Yeni Focus’un da katkısıyla 10. yılda da liderliği sürdüreceğiz." dedi.

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner de yeni Focus’ta satışların yüzde 35’inin 5 kapılı ve SW, geri kalanının ise 4 kapılı sedan modelde gerçekleşeceğini söyledi. Focus’un birçok yeni teknolojiyle yola çıktığını anlatan Özüner, üst sınıftaki araçlarda bulunan tork kontrol sistemi, kendi kendine otomatik park sistemi, aktif güvenlik sistemi, ESP gibi teknolojilerin bin 990 TL’lik ek bir paket olarak sunulacağını dile getirdi. Focus’ta yılın son çeyreğinden itibaren kör nokta uyarı, şerit takip, trafik levhalarını okuma sistemi gibi yenilikler de olacak.
Bakandan 38 tonluk kamyona onay istedi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, önceki hafta sonu Ford’un İzmit fabrikasını ziyaret etti. Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Bakan Ergün’ün ziyareti sırasında bir süredir üzerinde çalıştıkları bir kamyon projesiyle ilgili kendisinden talepte bulunduklarını açıkladı. Proje hakkında bilgi veren Otay, şunları söyledi: "Türkiye’de 5 dingil taşıyan 38 ton taşıma kapasiteli bir kamyonu üretip yola çıkarmak istiyoruz. Bu aracın bazı Avrupa ülkelerinde yola çıkma izinleri alındı, son olarak Hollanda onay verdi. Bakan Bey’den bu aracın tip onayının çıkarılması için yardımını istedik. Bu sınıfta çekicilere izin veriliyor. Bu araca onay çıkarsa yılda 2 bin adet ithal çekicinin de önüne geçmiş oluruz."

New York taksi ihalesi Türk otomotivini tanıttı

Nuri Otay, New York taksi ihalesinin Türk otomotivinin ABD’de tanınması açısından iyi bir süreç olduğunu kaydetti. Otay, Nissan’ın kazandığı ihalede Karsan’ın finale kalmasıyla birlikte gerek Türk gerek ABD basınında çok sayıda haber çıktığını belirterek, "Bu sayede Türk otomotiv sanayiinden hiçbir şekilde haberdar olmayan ABD kamuoyu Türkiye’nin gelişmiş bir sanayisi olduğunu öğrendi. Önemli bir iş yapılmış oldu. Ford açısından çok büyük bir iş değil; nihayetinde yılda maksimum 3 bin araç demek. Zaten 11 ABD kentinde 3 binden fazla Connect modeli taksi olarak kullanılıyor." diye konuştu.
 

Zaman