Yazın Lastik Basıncı Kaç Olmalıdır?

Otomobil
Lastikler bilindiği üzere araçların oldukça önemli bir parçasıdır. Dolayısıyla lastik satın alımlarında birçok açıdan değerlendirme yapılarak alışveriş gerçekleştirilir. Ancak bu konuda sıkça dikkat e...
EMOJİLE

Lastikler bilindiği üzere araçların oldukça önemli bir parçasıdır. Dolayısıyla lastik satın alımlarında birçok açıdan değerlendirme yapılarak alışveriş gerçekleştirilir. Ancak bu konuda sıkça dikkat edilmeyen noktalardan birisi lastik basınçları olarak görülüyor. Lastik basınçlarının hem mevsim koşulları hem de lastik türüne göre değişen değerlerde olması gerekir. Özellikle yazın lastik basıncı konusunda daha da dikkatli davranmak iyi olacaktır.

Bu noktada yazın lastik basıncı ile ilgili değerlerde dikkat edilmesi gereken ilk değer araçlarda yer alan değerlerdir. Her aracın genellikle sürücü kapısı üzerinde ya da kullanım kılavuzlarında lastik basınçlarına ait değer aralığı yer alır. Bu değerleri dikkate alarak kendi aracınızın yazın lastik basıncı ile alakalı bilgilerini edinebilirsiniz.

Yaz Lastiği Basıncı Neden Önemlidir?

Her araç sahibi aylık periyotlarla lastik basıncını ölçmelidir. Çünkü lastiklerde yaşanacak basınç değişimleri aracınızı birden fazla şekilde etkiler. Yaz lastikleri aracınızın yazın lastik basıncı değerlerini daha sabit tutmaya yarasa da sıcaklara bağlı olarak her zaman istenilen etkiyi vermez. Çünkü özellikle sıcak havalarda lastik basıncı ısınmadan dolayı yükselir. Bu durumda aracınızın yaşayacağı etkileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Daha fazla yakıt harcama
  • Daha konforsuz bir sürüş yaşama
  • Daha az yol tutuşuna sahip olma
  • Lastiklerin daha çabuk aşınması

Yazın lastik basıncı artması ile yaşayabileceğiniz tüm bu etkileri yaz lastiği kullanarak azaltmanız mümkündür. Kış ve kışa benzer hava koşullarının olmadığı her ortamda yaz lastiği kullanmak size avantaj sağlayacaktır. Çünkü genel özellikleri bakımında dört mevsim lastikleriyle de benzer bir kullanım şekli sunarlar. Kısa ve kalın blokları yanında uzun oluklara da sahip olan yaz lastikleri çeşitlerine göre farklı araç tiplerinde kullanılabilir.

Burada önemli olan yaz lastiğinizin basınç değerlerini akşam vakitleri soğuk bir haldeyken ölçmenizdir. Çünkü yukarıda da değindiğimiz gibi gündüz sıcaklıklara bağlı artan lastik basıncı size yanlış bir değer verecektir. Araç kılavuzlarında yer alan, olması gereken lastik basınç değerleri de bu şekilde soğuk ölçüm değerlerini söyler.

Yaz Lastiği Nereden Alınır?

Her araç için aynı tip yaz lastiği kullanımı doğal olarak mümkün değildir. Bu yüzden farklı araçların yazın lastik basıncı değerlerine uygun farklı tiplerde yaz lastikleri kullanılması gerekiyor. İhtiyacınız olan her türden yaz lastiği  bulmak için her zaman Lastik Sipariş’i tercih edebilirsiniz. Geniş marka seçenekleri sayesinde, kullanıyor olduğunuz markaların yaz lastiklerini Lastik Sipariş üzerinde rahatça bulabilirsiniz.