Tsunamide Toyota’nın Karı Yüzde 99 Düştü

Otomobil
11 Mart’ta Japonya’da büyük yıkıma yol açan deprem ve tsunami sonrasında dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota’nın karı, Nisan-Haziran döneminde yüzde 99 oranında azaldı. Japon...
EMOJİLE

11 Mart’ta Japonya’da büyük yıkıma yol açan deprem ve tsunami sonrasında dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota’nın karı, Nisan-Haziran döneminde yüzde 99 oranında azaldı.

Japon otomotiv devi Toyota, Nisan-Haziran ayları arasında, yıllık karının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 99 oranında azaldığını açıkladı.

Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen dokuz büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan tsunami, Toyota ve diğer otomobil üreticilerine ağır darbe vurmuş, üretim önemli oranda aksamıştı.

Ancak üretim sorunlarını geride bırakmayı uman şirket, bu yılın geneli için kar beklentilerini yukarı çekti.

Pazartesi günü başka bir Japon şirketi olan Honda da yılın ikinci çeyreğinde karının yüzde 88 azaldığını açıklamıştı.

Toyota’dan yapılan açıklamaya göre, üretimin aksaması nedeniyle Nisan-Haziran döneminde satışlar yüzde 29 oranında azalarak 44 milyar dolara geriledi.

‘Toyota birinciliği General Motors’a kaptırıyor’
Şirket bu yıl, dünya genelinde 7,6 milyon adet araç satmayı hedefliyor. Daha önceki satış tahmini 7,24 milyon araçtı.

Toyota, geçen yıl 7,3 milyon adet araç satmıştı.

Ancak uzmanlar, bunun Toyota’nın en büyük otomobil üreticisi olma ünvanını Amerikan General Motors şirketine kaptırmasına engel olamayacağını belirtiyor.

CLSA’nın Tokyo uzmanlarından Christopher Richter, Toyota’nın felakete rağmen zarar açıklamamasının bile sürpriz olduğunu belirterek, birinciliğini korumasının çok daha büyük bir başarı olacağını belirtiyor.

Toyota, depremden önce de bazı teknik sorunlar nedeniyle binlerce aracı geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Mynet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur