Trambüsler ilk defa denenmeye başladı

Otomobil
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan Trambüs projesi Türkiye’de bir ilk. Trambüs projesinin çok büyük avantajları bulunuyor. Elektrikle çalışan sistem, yakıtta yüzde 75’...
EMOJİLE

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan Trambüs projesi Türkiye’de bir ilk. Trambüs projesinin çok büyük avantajları bulunuyor. Elektrikle çalışan sistem, yakıtta yüzde 75’ler dolayında bir tasarruf sağlıyor. Lastikli olduğu için, yeni bir yol ağı kurulmuyor. Dizel jeneratörü sayesinde elektrik kesintisi veya araç sollama durumunda hizmette duraksama olmuyor. 24 metre uzunluğuyla bir seferde 250 dolayında yolcu taşıyabiliyor. Hibrit motoru sayesinde rampalarda hız düşümü yaşanmıyor. Ulaşımda gözle görülür bir konfor ve hız yaşanıyor.

ÇEVRE DOSTU BİR PROJE
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bu projenin Türkiye’de örnek olabilecek bir proje olduğunu söyledi. Yenişafak’ın haberine göre Türkiye’de ilk defa elektrikli ulaşım sistemi olan Trambüsü Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiğini belirten Başkan Çakır, projenin aynı zamanda çevre dostu olduğunu kaydetti. Yerel yönetimlerin en önemli sorunlarından birisinin ulaşım olduğunu ve bu sorunun başında petrol fiyatlarındaki belirsizliğin başrol oynadığını belirten Başkan Çakır, yakıttaki artışların tamamının toplu taşımaya yansıtılmasının doğru olmadığını ve sübvanse edilmesi gerektiğini söyledi. Mevcut sistemin çevreye de zarar verdiğini kaydeden Çakır, şehiriçi ulaşım konusunda tram-bus sisteminde karar kıldıklarını söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme