Tavsiye Tutuldu Porsche Satışı Düştü

Otomobil
Ekim ayı verilerine göre Porsche’nin satışı yüzde 50 azaldı. LÜKS otomobillere yönelik ÖTV artışından sonra otomotiv piyasasında merakla beklenen Ekim sonuçları belli oldu. Otomotiv Distribütörl...
EMOJİLE

Ekim ayı verilerine göre Porsche’nin satışı yüzde 50 azaldı.

LÜKS otomobillere yönelik ÖTV artışından sonra otomotiv piyasasında merakla beklenen Ekim sonuçları belli oldu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, geçen ay otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 68 bin 454 adet oldu.

Satışlar, 73 bin 404 adet olan 2010 Ekim ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarına göre yüzde 6.7 azaldı. Ocak-Ekim dönemindeki yükseliş ise devam etti. 9 ayda 670 bin 682 adet araç satılırken, satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artış gösterdi.

ÖTV artışından kaynaklanan farkların kampanyalarla karşılanması, Ekim ayında performansları en fazla merak edilen lüks otomobilde pek fazla kan kaybı yaşanmadı. Audi, BMW, Volvo, Land Rover gibi markalar geçen yılın Ekim ayına göre bu yılın Ekim ayını artıda kapattı. En dikkat çekici sonuç ise Porsche’de yaşandı.

Başbakan Erdoğan’ın ‘Porsche’ye binmeyin’ tavsiyesine büyük ölçüde uyulduğu ortaya çıkarken, markanın satışları yarı yarıya düştü. Geçen yıl Ekim ayında 37 adet satışa ulaşan Porsche, bu yıl Ekim ayında 19 adetlik satış kaydetti.

Bu arada otomobilde zam beklentileri ve vergiye yönelik söylentilerin çıkmasının da motor hacmi 1.600 cc ve altındaki altındaki otomobillere talebi artırdığı gözlendi. ODD’nin açıklamasında, 13 Ekim’de uygulamaya giren ÖTV artışlarının etkilerinin 2012 yılında daha fazla hissedileceği belirtirdi.

Açıklamada, söz konusu düzenlemenin önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak 2000 cc üzerindeki otomobillerin satısını oldukça yavaşlatacağı, 1600 -2000 cc arasındaki otomobil satışlarını azaltacağı ve satışların büyük ölçüde 1600 cc altındaki araçlara kaymasına yol açacağının tahmin edileceği ifade edildi.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme