Kısıtlı İmkanlar Büyük Başarı!

Otomobil
Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) öğrencileri, geliştirdikleri güneş enerjisiyle çalışan otomobil ”Sakarya Güneş Arabası-SAGUAR’‘ ile ”Avustra...
EMOJİLE

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) öğrencileri, geliştirdikleri güneş enerjisiyle çalışan otomobil ”Sakarya Güneş Arabası-SAGUAR’‘ ile ”Avustralya World Solar Challenge”da yarışacaklar.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Mehmet Durman, ”SAGUAR”ın tanıtımı için TİM Show Center‘da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, rektörlüğe seçildiği günden bu yana birçok projeyi gerçekleştirdiklerini, ancak en çok gurur duyduğu projenin ”SAGUAR” olduğunu söyledi.
”Bu proje, Türk gençlerinin çok kıt kaynaklarla dahi neler başarabileceğinin göstergesidir” diyen Durman, projenin sadece bir mühendislik ürünü olmadığını, birçok fakültenin daha projeye katkısının olduğunu belirtti.

Projenin, sivil toplum kuruluşları, sponsorlar ve birçok sosyal grubun katılımıyla hayata geçtiğini dile getiren Durman, ”Öğrencilerimizin Avustralya’dan başarı ile döneceğine inanıyorum” dedi.
Öğrenciler adına konuşan Mehmet Burak Mısırlı ise, güneş enerjili araba yapma çalışmalarına 2003 yılında başladıklarını bildirdi.

”Çoğu zaman laboratuvarlarda uyuduk” diyen Mısırlı, ”SAGUAR”ın tasarım, üretim, sponsorluk gibi her aşamasının SAİTEM‘de yer alan 40 öğrenci tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Mısırlı, bugüne kadar 8 güneş enerjili araba ürettiklerini belirterek, ‘SAİTEM’in, 2003 yılında başlayan güneş arabaları çalışmaları devam ediyor. SAGUAR’ı 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda tamamladık.  Avustralya’da gerçekleştirilecek olan dünyanın en prestijli güneş enerjili araçlar yarışı World Solar Challenge‘da, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz’ dedi.
Araç, Avustralya yarışında kıtayı boydan boya geçecek. Yarış, Avustralya‘nın en kuzey noktasından en güney noktasına kadar 3 bin kilometrelik yolda trafik içerisinde yapılacak.

Bugüne kadar yaptıkları projelerin toplam değerinin 1 milyon lirayı bulduğunu anlatan Mısırlı, ”SAGUAR” projesinin ise 500 bin dolara mal olduğunu ifade etti.

Aracın, 133 km/saat maksimum hıza ulaşabildiğini belirten Mısırlı, araçta yüksek verimli silikon esaslı güneş gözeleri ile telemetri (aracın performans verilerini aktaran sistem) ve haberleşme sisteminin de olduğunu sözlerine ekledi.