İthal Otoya Zam Kaçınılmaz

Otomobil
Beşiktaş taraftarı Bozkurt’un en çok çaba sarfettiği konu ise Corolla modelinin tekrar Türkiye’de üretilmesi Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt, kurun Kasım 2010’dan bu yana yüzd...
EMOJİLE

Beşiktaş taraftarı Bozkurt’un en çok çaba sarfettiği konu ise Corolla modelinin tekrar Türkiye’de üretilmesi

Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt, kurun Kasım 2010’dan bu yana yüzde 30 değer kazandığını hatırlatıyor ve ekliyor:" Rekabet çok yoğun. Otomobil satışlarında gerçekten kazanç kalmadı ama kur bu haliyle zammı kaçınılmaz hale getiriyor." Bozkurt’la Yakacık’taki genel merkezde sohbet ediyoruz. Daha önce birkaç kez söylediği "Soğutma ile dondurma arasında ince çizgi var ve biz soğutmayı destekliyoruz" sözleriyle başlıyoruz. Kurdaki son yükseliş, BDDK’nın tüketici kredilerine ilişkin aldığı önlemlerin etkisini soruyoruz. Bozkurt, kurdaki yükselişin soğutmadan biraz fazla olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Kasımda 1.90’lardaki euro 2.40’larda… Ay böyle biterse ağustosta zam kaçınılmaz."

YEDEK PARÇA SAVAŞI
Şirketlerin yoğun rekabet nedeniyle artık otomobilden kazanmadığını, savaşın yedek parçaya sıçradığını anlatıyor Bozkurt. Yedek parçaların pahalı algısı olduğunu söyleyen Bozkurt bunun yanıltıcı olduğunu şöyle açıklıyor: "Kaza nedeniyle en çok değişen parça tampon. Beş rakiple yaptığımız karşılaştırmaya göre bizim tamponlar 240 lira civarındayken onlarınki 560 liralar düzeyinde." Bu polemik yaratacak bir karşılaştırmayı beraberinde getirebilir ancak elçiye zeval olmaz biz Bozkurt’un söylediklerini aktarmış olalım. Bozkurt’un endişesi ise son dönemde zikzaklar çizen veriler. Dış dünyada çok iyi bir Türkiye algısı yakalanmışken işlerin bozulmaması gerektiğini söyleyen Bozkurt "Bu kadar iyi noktaya gelmişken ‘Yine aynı Türkiye’ dedirtmeyelim" değerlendirmesinde bulunuyor. Sikorsky’ye bile parça üreten, dünyadaki mühendislerden eksiği olmayan, üretim kalitesi tartışılmayan Türkiye’nin elinde her şeyi olduğunu söyleyen Bozkurt, "Yatırım çekmek için tek parti hükümeti, düşük faiz ve enflasyon büyük fırsat. Bu kez treni kaçırmayalım" diyor.

‘COROLLA ÜRETİMİ İNŞALLAH OLACAK’
Bozkurt’a daha önce "Otomobil üreticileri yere göre sığdıramadıkları Türkiye’ye neden yatırımda nazlanıyorlar" diye sormuştum bu buluşmamızda tekrarladım. Özetle yanıtı; "Yatırım için üretimin yaklaşık yüzde 20’si iç pazara satılmalı" olmuştu. Bozkurt’un aklında tüm markalar içinde en çok satan Corolla’yı tekrar Türkiye’de üretme planı var. Bunun için Brüksel ve Japonya ile görüşmeler sürüyormuş. "Japonya’dan yatırım kararı çıksa yeterli. Üretim 2-3 yıl içinde gelir. Corolla’yı inşallah alacağız" diyor Bozkurt. "Kaç adet olur" sorumuza ise "Planlamayı Japonya yapıyor ama olursa 100 binin üzerinde olur" dedi.

BEŞİKTAŞ TOTEMİ!
Beşiktaş’ın göğüs reklamları için 3 yıl için yıllık 3 milyon dolara anlaşan Toyota’nın CEO’su da koyu Beşiktaşlı. Bozkurt’a "Totem var mı" diyorum gülüyor: "Yıldırım Bey (Demirören) ‘aman söyleme’ demişti ama benim İnönü’de seyrettiğim hiçbir maçı Beşiktaş kaybetmedi." Umarım Bozkurt’u statta sıkça görürüz.

‘TÜKETİM ARTSIN ÜRETİME AKIN OLUR’
Ali Haydar Bozkurt ‘Son önlemler olmasa, Avrupa’yla vergiler aynı olsa satışlar 1.5-2 milyon adedi bulur. O zaman Türkiye’de üretim yapan yapmayan tüm otomobil firmaları Türkiye’ye akın eder" iddiasını dile getiriyor.

Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme